برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه سرانجام نوزادان دوقلو متولد شده از روشهاي كمك باروري و خودبخودي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بابل، بیمارستان شهید یحیی نژاد، دفتر گروه زنان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: عوارض و پيامدهاي نامناسب حاملگي، جنيني و نوزادي در حاملگي هاي دوقلو بيش از تك قلو مي باشد، خصوصا اگر حاملگي ناشي از روشهاي كمك باروري باشد. با توجه به افزايش استفاده از روشهاي كمك باروري و حامگي هاي دوقلويي اين مطالعه با هدف مقايسه عوارض در حاملگي دو قلويي حاصل از روشهاي كمك باروري و خودبخودي جهت شناسايي و درمان زودرس اين عوارض انجام شده است.
مواد و روشها: اين مطالعه تحليلي بر روي 40 نفر از زنان باردار با حاملگي دوقلويي حاصل از روشهاي كمك باروري و 80 نفر از زنان باردار با حاملگي دوقلويي كه خودبخود باردار شده بودند و از نظر سن نيز مشابه بودند، انجام شد. عوارض حاملگي از جمله پره اكلامپسي، ديابت بارداري، زايمان زودرس و عوارض جنيني مانند تاخير رشد داخل رحمي، وزن كم هنگام تولد و انتقال به بخش مراقبتهاي ويژه نوزادان براي هر فرد ثبت و مورد مقايسه قرار گرفتند.
يافته ها: ميانگين سن بارداري در حاملگي خودبخودي
34.4±3.2 هفته و در حاملگي با روشهاي كمك باروري 33.7±2.1 هفته بود كه اختلاف معني داري با هم نداشتند. ابتلا به ديابت بارداري در گروه كمك باروري 13 مورد و در گروه حاملگي خودبخودي 8 نفر (p=0.004)، تاخير رشد داخل رحمي در گروه روشهاي كمك باروري 3 مورد و در حاملگي خودبخودي هيچ موردي يافت نشد p=0.035 و انتقال به بخش مراقبتهاي ويژه نوزادان در گروه كمك باروري 30 مورد و در گروه حاملگي خودبخودي 26 مورد (p=0.000) كه بطور معني داري بيشتر از گروه خودبخودي بود. وزن هر يك از قل ها در گروه كمك باروري بطور معني داري كمتر از وزن نوزادان در گروه حاملگي خودبخودي بود (0.004 و p=0.002). پارگي زودرس پرده ها، پره اكلامپسي، وقايع جفتي، مرگ داخل رحمي جنين در دو گروه تفاوت معني داري نداشت.
نتيجه گيري: با توجه به بالاتر بودن عوارض مادري و جنيني در حاملگي هاي حاصل از روشهاي كمك باروري، پيشنهاد مي شود اين بيماران تحت مراقبت پره ناتال دقيق تري را قرار گيرند تا به اين طريق بتوان از عوارض آن كاست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 85
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی