برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

حافظ در فاوست گوته

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

در دوران حيات گوته، يكي از جريانهاي مهم فكري و فرهنگي آلمان رويكرد جامعه علمي و ادبي به سوي شرق و مطالعه و تحقيق در آثار ادبي و ديني مشرق زمين خصوصا ايران و هند، و ترجمه آنها به زبان آلماني بود. گوته خود چنان به فرهنگ اسلامي ايران و ادبيات عرفاني فارسي دل بسته بود كه پيرانه سر به آموختن خط و زبان فارسي پرداخت. وي حافظ را در حدي نزديك به الوهيت مي ستود و كلام او را، همچون ابديت، بزرگ و بي انجام مي دانست. ديوان غربي شرقي گوته، كه يكي از مهمترين آثار ادبي قرن نوزدهم اروپا و از نتايج دوران كمال و پختگي فكر و ذوق اين شاعر و متفكر بزرگ است، سراسر ستايش كلام و انديشه حافظ و نمودار تاثير ژرف و شگرف حافظ در جان و روان اين نابغه جهان غرب است.
اما، از سوي ديگر، شاهكار جاويدان گوته منظومه معروف فاوست اوست كه يكي از گرانقدرترين آثار هنري و ادبي مغرب زمين و همطراز حماسه هاي همري، كمدي الهي دانته و تراژديهاي شكسپير است. گوته، از روزگار جواني،‌ تا آخرين سال عمر، همواره با داستان فاوست همراه بوده و، در طول اين ساليان دراز، به تصنيف و ترتيب اجزا و آرايش و پيرايش صحنه هاي آن اشتغال داشته است، چنانكه نخستين صورت ابتدايي آن يا، به اصطلاح
Urfaust در 1773 تحرير شد و آخرين صحنه بخش نهايي در 1831، يعني پس از نزديك به شصت سال به پايان رسيد. از اين روست كه منظومه فاوست را شرح احوال خود گوته و بازتاب تجربه هاي گوناگون و تحولات روحي و فكري او در طول شصت سال از عمر او دانسته اند. بخش اول اين درام در 1808 انتشار يافت و بخش دوم، چنانكه گفته شد، در 1831، يك سال پيش از مرگ گوته پايان گرفت. تفاوتهاي بزرگي كه ميان اين دو بخش ديده مي شود، در حقيقت، حاكي از تفاوتهايي است كه ميان افكار و روحيات گوته جوان در نيمه آخر قرن هجدهم و گوته سالخورده در نيمه اول قرن نوزدهم روي داده است. در بخش اول، شور و جوش جواني و هيجانات عاشقانه و كوشش بيصبرانه براي دانستن بيشتر و توانستن بيشتر بر صحنه ها حاكم است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 364
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی