برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  13 , شماره  51 ; از صفحه 163 تا صفحه 197 .
 
عنوان مقاله: 

پتانسيل هاي ايجاد و انحراف تجارت در تجارت ترجيحي دوجانبه ايران (مطالعه موردي سوريه، تركيه و اندونزي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دفتر نمایندگی تام الاختیار تجاری
 
چکیده: 

ورود به موافقت نامه هاي تجارت ترجيحي به صورت دوجانبه، يكي از ابزارهاي متنوعي است كه كشورها براي توسعه تجارت خود از آن استفاده مي نمايند. اگرچه در حال حاضر نظام تجارت چندجانبه در قالب سازمان جهاني تجارت، تا حدود زيادي به گسترش تجارت كمك مي نمايد، ليكن موافقت نامه هاي دوجانبه كماكان به عنوان ابزار سياست تجاري اهميت خود را حفظ كرده اند.
اقتصاد ايران در استفاده از اين ابزار سياستي در ابتداي راه قرار دارد و تجربه چندان قابل استناد و اعتنايي در زمينه تاثيرات اين موافقت نامه ها ندارد. امضاي يك موافقت نامه تجارت ترجيحي و اجرايي شدن آن، مستلزم آن است كه پيش تر، مراحل چندي طي شده باشد، از جمله انتخاب طرف موافقت نامه و نيز مذاكره تجاري. بديهي است مستلزم ابزار موافقت نامه هاي دوجانبه ترجيحي در گسترش تجارت، ارتباط مستقيم با نحوه به انجام رساندن مراحل قبلي آن، از جمله انتخاب طرف موافقت نامه، دارد. با انتخاب صحيح و مبتني بر اصول علمي طرفهاي مذاكره، امكان حصول به نتايج مورد انتظار در زمينه گسترش تجارت افزايش مي يابد.
در اين مطالعه برآنيم تا با ارايه يك متدولوژي براي بررسي هاي اوليه انتخاب كشورها جهت عقد موافقت نامه، فرآيند انتخاب طرفهاي موافقت نامه را بر اصول علمي مبتني نماييم. بدين منظور با استفاده از روش ارايه شده توسط مايكلي موافقت نامه تجارت ترجيحي ايران با سه كشور اندونزي، سوريه و تركيه را از جهت پتانسيل هاي ايجاد و انحراف تجارت با يكديگر مقايسه و آنها را رتبه بندي كرده ايم.
نتايج بررسي نشان داد كه از ميان سه كشور سوريه، تركيه و اندونزي به عنوان طرفهاي احتمالي تجارت ترجيحي با جمهوري اسلامي ايران، تجارت ترجيحي با اندونزي هم از حيث پتانسيل ايجاد تجارت و هم از نظر پتانسيل انحراف تجارت، مي تواند موافقت نامه اي تاثيرگذارتر باشد. كشورهاي تركيه و سوريه از نظر پتانسيل هاي ياد شده در رتبه هاي بعدي قرار دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ناصری، م.، و نصیری، م. (1388). پتانسیل های ایجاد و انحراف تجارت در تجارت ترجیحی دوجانبه ایران (مطالعه موردی سوریه, ترکیه و اندونزی). پژوهشنامه بازرگانی, 13(51), 163-197. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=95319Vancouver : کپی

ناصری مهدی، نصیری میترا. پتانسیل های ایجاد و انحراف تجارت در تجارت ترجیحی دوجانبه ایران (مطالعه موردی سوریه, ترکیه و اندونزی). پژوهشنامه بازرگانی. 1388 [cited 2021November27];13(51):163-197. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=95319IEEE : کپی

ناصری، م.، نصیری، م.، 1388. پتانسیل های ایجاد و انحراف تجارت در تجارت ترجیحی دوجانبه ایران (مطالعه موردی سوریه, ترکیه و اندونزی). پژوهشنامه بازرگانی, [online] 13(51), pp.163-197. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=95319. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 114 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی