برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1388 , دوره  11 , شماره  30 ; از صفحه 103 تا صفحه 124 .
 
عنوان مقاله: 

فلسفه آفرينش جهان و انسان از ديدگاه قرآن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مساله «فلسفه آفرينش» و اين كه چرا خداوند، انسان و ساير موجودات را آفريده، يكي از اساسي ترين مسايلي است كه همواره مطرح بوده و هست.
به طور كلي در اين زمينه دو سوال اساسي مطرح است: يكي اين كه آيا آفريننده و فاعل اين جهان، از كار خود هدفي داشته است؟ ديگر اين كه آيا اين جهان به عنوان آفريده و فعل خداوند، هدف و مقصدي دارد؟ سوال اول، بيان گر هدف فاعلي و سوال دوم، بيان گر هدف فعلي است. مكاتب مختلف كلامي، فلسفي و عرفاني، پاسخ هاي مختلف و متعددي به اين دو سوال داده اند؛ عده اي به كلي منكر غرض و هدف در افعال الهي و آفرينش موجودات شده اند. جمعي قايل به وجود غرض و هدف در همه افعال شده اند و گروهي وجود غرض و غايت را در برخي از افعال پذيرفته اند، اما منكر عموميت و لزوم آن شده اند.
مقاله حاضر اين مساله را از ديدگاه قرآن بررسي كرده و به اين نتيجه رسيده است كه از ديدگاه قرآن، آفرينش كاملا هدف دار است؛ هدف از آفرينش جهان (در مقابل انسان)، انسان است و آسمان ها و زمين و هر چه در آن ها است براي انسان آفريده شده است،‌ مقصود از انسان، انسان كاملي است كه به مقام عبوديت حقيقي رسيده است. هدف از آفرينش انسان كامل، ذات خداوند است و خداوند، انسان كامل را براي خودش آفريده است. پس به طور كلي، مي توان گفت هدف خداوند از آفرينش جهان و انسان،‌ ذات بي همتاي اوست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فارسی نژاد، ع.، و دژآباد، ح. (1388). فلسفه آفرینش جهان و انسان از دیدگاه قرآن . اندیشه دینی, 11(30), 103-124. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=95229Vancouver : کپی

فارسی نژاد علیرضا، دژآباد حامد. فلسفه آفرینش جهان و انسان از دیدگاه قرآن . اندیشه دینی. 1388 [cited 2021October16];11(30):103-124. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=95229IEEE : کپی

فارسی نژاد، ع.، دژآباد، ح.، 1388. فلسفه آفرینش جهان و انسان از دیدگاه قرآن . اندیشه دینی, [online] 11(30), pp.103-124. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=95229. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 5467 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی