برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ريزنشت اپيکالي دو نوع سيلر AH26 و آپاتيت روت سيلر همراه با تهيه فضاي پست به صورت فوري و تاخيري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی اندودنتیکس، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بابل
 
چکیده: 

زمينه و هدف: درمان موفق ريشه پس از آماده سازي کانال، بستگي به تطابق مناسب پرکردگي با ديواره هاي کانال دارد. هدف از اين مطالعه مقايسه اثر تهيه فوري و تاخيري فضاي پست بر سيل اپيکالي کانال، با کاربرد دو نوع سيلر AH26 و آپاتيت روت سيلر مي باشد.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي– آزمايشگاهي تعداد 76 دندان قدامي تک ريشه به کار گرفته شده اند. تاج دندانها از ناحيه سرويکال قطع گرديد به طوري که حداقل 12 ميلي متر از طول ريشه باقي ماند. دندانها به طور تصادفي به چهار گروه تقسيم شدند. در هر گروه دو دندان کنترل مثبت و دو دندان کنترل منفي علاوه بر 15 دندان آزمايشي وجود داشت. تمامي دندانها به روش
Step back پاکسازي و شکل دهي گرديدند و با روش لترالي با استفاده از گوتاپرکا و سيلر AH26 (گروه 1 و 2) و آپاتيت روت سيلر (گروه 3 و 4) پر شدند. در گروه 1 و 3 فضاي پست بلافاصله با پيزوريمر تهيه گرديد و چهار ميلي متر انتهاي پرکردگي باقي ماند. دندانهاي گروه دو و چهار به مدت يک هفته در رطوبت 100% نگهداري شدند و سپس فضاي پست مطابق روش تهيه گرديد. نهايتا تمام دندانها 72 ساعت در مرکب هندي قرار گرفتند، سپس دندانها در اسيد نيتريک دمينراليزه شدند و با قرار دادن در الکل اتيليک جذب رطوبت صورت پذيرفت و در متيل ساليسيلات شفاف گرديدند. پس از آن به کمک استريو ميکروسکوپ با بزرگنمايي ´40 متصل به کامپيوتر از زواياي مختلف از دندان عکس تهيه گرديد تا حد نهايي نفوذ رنگ ديده شود. عکسها توسط دو نفر به طور جداگانه بررسي و ميزان نفوذ رنگ اندازه گيري شد. نتايج توسط آزمون Two way ANOVA و Tukey مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت.
يافته ها: گروه
AH26 فوري کمترين و گروه آپاتيت روت سيلر تاخيري بيشترين ميزان نفوذ رنگ و نشت آپيکال را داشته اند. در مجموع بين دو روش فوري و تاخيري تهيه فضاي پست، اختلاف معني داري مشاهده گرديد. (01/0>P) در حالي که براي دو نوع سيلر تفاوت معني داري وجود نداشت. (426/0=P)
نتيجه گيري: تهيه فضاي پست فوري و پيش از سفت شدن سيلر نسبت به روش تاخيري ريز نشت اپيکالي کمتري دارد. دو سيلر
AH26 و آپاتيت روت سيلر در هر دو روش فوري و تاخيري از نظر ريز نشت اپيکالي تفاوتي نداشتند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 267
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی