برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر تزريق مورفين در ناحيه CA3 هيپوكمپ بر يادگيري و حافظه فضايي موش هاي صحرايي نر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه شهید باهنر کرمان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: يادگيري، توانايي تغيير رفتار بر اساس تجربه و حافظه، توانايي به ياد آوردن وقايع گذشته به صورت خودآگاه يا ناخودآگاه است. يادگيري و حافظه از عملكردهاي پيچيده مغزي محسوب مي شوند كه نواحي متعددي را در سيستم عصبي مركزي درگير مي كنند. ايجاد تغييرات مورفولوژيكي سيناپسي پايدار خصوصا در هيپوكمپ، اساس يادگيري و حافظه مي باشد كه عوامل مختلفي مي توانند اين روند را متاثر نمايند. در اين مطالعه اثر مورفين در ناحيه CA3 هيپوكمپ بر يادگيري و حافظه فضايي موش هاي صحرايي نر بررسي شد.
مواد و روش ها: در ابن مطالعه تجربي تعداد 48 سر موش صحرايي نر نژاد ويستار بررسي شدند. نمونه ها پس از بيهوشي عميق در دستگاه استرئوتاكسي قرار گرفتند و كانول گذاري دو طرفه در ناحيه
CA3 هيپوكمپ انجام شد. حيوانات پس از طي يك هفته دوره بهبودي، به شش گروه تقسيم شدند. گروه ها شامل: گروه كنترل (فقط كانول گذاري شده)، گروه شاهد (دريافت كننده سرم فيزيولوژيك) و چهار گروه ديگر بودند كه به ترتيب مورفين را با مقادير 1، 5، 10 و 25 ميلي گرم به ازاي هر موش و با حجم 1 ميكروليتر از طريق كانول ها به مدت 5 روز و هر روز 30 دقيقه قبل از ارزيابي يادگيري و حافظه فضايي آن ها با ماز آبي موريس دريافت كردند.
يافته ها: نتايج به دست آمده نشان داد كه مورفين با مقادير 5، 10 و 25 ميلي گرم منجر به تاخير زماني و مكاني در رسيدن به سكو در چهار روز شد. مورفين در تمام مقادير باعث طي كردن مدت زمان و مسافت كمتري در ربع هدف در روز پنجم گرديد.
نتيجه گيري: تزريق مورفين در ناحيه
CA3 هيپوكمپ باعث اختلال در يادگيري و حافظه فضايي مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 106
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی