3 SID.ir | بررسي اثر ژل رويال بر رشد فيبروسارکوما در موش سوري
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر ژل رويال بر رشد فيبروسارکوما در موش سوري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شهرکرد، رحمتیه، دانشکده پزشکی، گروه ایمونولوژی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: فيبروسارکوم توموري است که از سلول هاي فيبروبلاست بدخيم و در يک زمينه کلاژن مي باشد که روش هاي درماني آن عوارض زيادي براي بيماران دارد. ژل رويال يکي از موادي است که در تقويت سيستم ايمني موثر مي باشد. مطالعه حاضر با هدف تعيين تاثير ژل رويال بر فيبروسارکوماي WEHI-164 در موش هاي سوري انجام گرديد.
روش بررسي: اين مطالعه تجربي روي 4 گروه 7 سري از موش هاي سوري نژاد
Balb/c انجام شد. سلول توموري فيبروسارکوما WEHI-164 از انستيتـــو پاستور تهران تهيه و در زير پوست ناحيه سينه موش ها تزريق گرديد. سپس به هر کدام از گروه ها، بجز گروه کنترل، قبل از تزريق سلول هاي توموري و بعد از آن به طور روزانه ژل رويال با غلظت هاي 100، 200 و300mg/kg  از طريق دهاني خورانده شد. اندازه تومور با استفاده از کوليس در روزهاي 5، 7، 9، 11، 13، 15و 17 ثبت و با استفاده از آزمون هاي آماري من ويتني و کروسکال واليس مقايسه گرديدند.
يافته ها: نتايج اين بررسي نشان داد که ميانگين اندازه تومور در روزهاي 11، 13، 15 و 17 در گروه مورد کمتر از گروه کنترل بود
(P<0.05) در هر دو گروه کنترل و مورد متاستازي مشاهده نشد.
نتيجه گيري: ضمن تاکيد بر خواص ضد توموري ژل رويال به نظر مي رسد که ژل رويال نقش مهمي در کنترل و پسرفت فيبروسارکوما دارد. با توجه به اثر تاخيري ژل رويال در کنترل فيبروسارکوم در اين مطالعه، پيشنهاد مي شود در مطالعات مشابه حداقل 10 روز قبل از تزريق سلول سرطاني از ژل رويال استفاده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 137
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی