برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاملي بر تفاسير حرکت قطعيه و توسطيه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

ابن سينا و پيروان وي، حرکت قطعيه را انکار مي کنند. انکار حرکت قطعيه اولا مستلزم انکار حرکت به معناي خروج تدريجي از قوه به فعل، و ثانيا مستلزم پذيرش توهمي بودن زمان است؛ در حالي که ابن سينا، هم حرکت در آن معنا را مي پذيرد و هم به وجود خارجي زمان معتقد است. ميرداماد و ملاصدرا، به منظور رفع اين تناقض، وجود حرکت قطعيه را پذيرفته و از اين رو درصدد تاويل نظر ابن سينا در اين باره برآمده اند.
مقاله حاضر، از سويي، بر آن است که تفسير رايج از حرکت قطعيه و توسطيه و نيز ادله و علل آن را بررسي کند و مشکلات آن را يادآور شود و از سويي ديگر، در تلاش است تا نشان دهد که مي توان انکار حرکت قطعيه و پذيرش وجود زمان را با يکديگر سازگار و بدين ترتيب از کلام ابن سينا رفع تناقض کرد، بي آنکه نيازي به تاويل باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فتحعلی، م.، و رضایی، ر. (1387). تاملی بر تفاسیر حرکت قطعیه و توسطیه. معرفت فلسفی, 6(1 (پیاپی 21)), 99-133. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=94162Vancouver : کپی

فتحعلی محمود، رضایی رحمت اله. تاملی بر تفاسیر حرکت قطعیه و توسطیه. معرفت فلسفی. 1387 [cited 2021October16];6(1 (پیاپی 21)):99-133. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=94162IEEE : کپی

فتحعلی، م.، رضایی، ر.، 1387. تاملی بر تفاسیر حرکت قطعیه و توسطیه. معرفت فلسفی, [online] 6(1 (پیاپی 21)), pp.99-133. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=94162. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 192 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی