برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر عصاره دارچين بر درد مزمن در موش سفيد بزرگ آزمايشگاهي با استفاده از آزمون فرمالين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فارماکولوژی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
 
چکیده: 

مقدمه: استفاده از داروهاي گياهي براي درمان انواع ناخوشي ها از جمله بر طرف کردن درد همواره مورد توجه مردم در جوامع مختلف بوده است و تحقيقات فراواني در مورد اثر ضد درد عصاره هاي گياهان انجام شده است. دارچين نيز در طب سنتي به عنوان ضد درد و ضد التهاب شناخته شده و در درمان بيماري هاي مرتبط با التهاب مانند روماتيسم و برونشيت و همچنين براي دردهاي ماهيچه اي تجويز مي شده است. اما اثر ضد درد آن به طور علمي مورد بررسي قرار نگرفته است.
روش بررسي: اين مطالعه به صورت تجربي در دانشکده پزشکي شهيد صدوقي يزد بر روي تعداد 25 سري موش سفيد آزمايشگاهي با وزن 300-200 گرم که به صورت تصادفي به 5 گروه 5 تايي تقسيم شده بودند انجام گرديده است. در اين مطالعه اثر تزريق داخل صفاقي عصاره آبي - الکلي دارچين در دوزهاي 50 ،100 و 500 ميلي گرم به ازاي هر کيلو گرم وزن بدن بر کاهش درد با استفاده از روش سنجش درد مزمن (آزمون فرمالين) به مدت يک ساعت مورد ارزيابي قرار گرفت.
نتايج: يافته هاي اين پژوهش نشان داد که عصاره دارچين در دوز بالا
(500mg/kg) مرحله دوم درد (درد مزمن) را در آزمون فرمالين نسبت به گروه شاهد به طور معني دار (P<0.001) کاهش مي دهد ولي دوزهاي50mg/kg  و 100 اثري بر کاهش درد نداشته اند.
نتيجه گيري: يافته هاي اين تحقيق اثر ضد درد مزمن دارچين در دوز بالا در آزمون فرمالين را تاييد کرده و به نظر مي رسد اين اثر ناشي از خاصيت ضد التهابي گياه فوق باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 165
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی