برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1387 , دوره  6 , شماره  2 ; از صفحه 443 تا صفحه 452 .
 
عنوان مقاله: 

استفاده از روش تلفيقي خاکورزي و سمپاشي نواري در مديريت علفهاي هرز براي کاهش مصرف علف کش در زراعت چغندرقند (Beta vulgaris)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
به منظور استفاده توام از روش مکانيکي کنترل علف هاي هرز (خاکورزي) و سمپاشي نواري براي کاهش مصرف علف کش در زراعت چغندرقند، آزمايشي مزرعه اي در سال 1384 در مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي استان مرکزي (اراک) به اجرا درآمد. آزمايش به صورت کرتهاي خرد شده در قالب طرح بلوکهاي کامل تصادفي با 18 تيمار و 4 تکرار انجام شد. فاکتور اصلي شامل، خاکورزي بين رديفي در دو سطح (با و بدون خاکورزي) و فاکتور فرعي شامل نسبتهاي 100، 75، 50 و 25 درصد مقدار توصيه شده مخلوط علف کشهاي دسمديفام (بتانال آ. ام.) + کلريدازون (پيرامين) به صورت پخش سراسري و نسبتهاي 75،50 و 25 درصد علف کش هاي مذکور به صورت پخش نواري بود. ضمنا دو تيمار شاهد بدون کنترل و وجين دستي نيز به فاکتورهاي فرعي اضافه شد. نتايج بدست آمده اختلاف معني داري را در بين تيمارهاي اصلي (خاکورزي و عدم خاکورزي) در مورد صفات اندازه گيري شده گياه زراعي نشان نداد. بيشترين عملکرد ريشه و وزن کل بوته چغندرقند پس از تيمار وجين دستي از نسبتهاي 100 و 75 درصد علف کش با پاشش سراسري و 75 درصد با پاش نواري بدست آمد. درصد قند نيز در بين تيمارهاي آزمايش تفاوت معني داري نداشت. نسبت هاي 100 و 75 درصد علف کش در بين تيمارهاي با پاشش سراسري و 75 درصد در بين تيمارهاي با پاشش نواري بيشترين کاهش زيست توده و کنترل علف هرز را داشتند. بنابراين با توجه به نتايج بدست آمده از عملکرد ريشه و وزن کل بوته، مي توان در جهت صرفه جويي از مصرف علف کش و با توجه به مسايل زيست محيطي مصرف بالاي علف کش ها، از نسبت 75 درصد سراسري و نواري به جاي نسبت کامل (100%) علف کش استفاده نمود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ملکی، غ.، و زند، ا.، و میرهادی، س. (1387). استفاده از روش تلفیقی خاکورزی و سمپاشی نواری در مدیریت علفهای هرز برای کاهش مصرف علف کش در زراعت چغندرقند (Beta vulgaris). پژوهشهای زراعی ایران, 6(2), 443-452. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=92613Vancouver : کپی

ملکی غلامرضا، زند اسکندر، میرهادی سیدمحمدجواد. استفاده از روش تلفیقی خاکورزی و سمپاشی نواری در مدیریت علفهای هرز برای کاهش مصرف علف کش در زراعت چغندرقند (Beta vulgaris). پژوهشهای زراعی ایران. 1387 [cited 2021December08];6(2):443-452. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=92613IEEE : کپی

ملکی، غ.، زند، ا.، میرهادی، س.، 1387. استفاده از روش تلفیقی خاکورزی و سمپاشی نواری در مدیریت علفهای هرز برای کاهش مصرف علف کش در زراعت چغندرقند (Beta vulgaris). پژوهشهای زراعی ایران, [online] 6(2), pp.443-452. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=92613. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 117 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی