برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مثنوي و رويکرد به آن در ترکيه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

رونق زبان و کتابهاي فارسي در ترکيه بويژه در قرن هفتم، بستر مناسبي براي پديد آمدن آثار مولوي از جمله مثنوي معنوي به زبان فارسي فراهم ساخت.
از ميان آثار مولوي، مثنوي در ترکيه، جايگاه مخصوصي يافت و فارسي زبانان و غير فارسي زبانان به آن توجه جدي کردند و آثار مختلفي را درباره آن به وجود آوردند.
فراز و فرود رويکرد به مثنوي در ترکيه با دوران رونق و افول زبان فارسي، پيوند مستقيم يافت و بازار شرح و ترجمه هاي آن نيز متناسب با گرم و سرد شدن حضور زبان فارسي، شدت و ضعف پيدا کرد.
بر همين اساس در اين مقاله با توجه به منابع رويکرد به مثنوي در ترکيه با عنايت به موقعيت زبان فارسي در آن ديار در سه حوزه «شرح مثنوي»، «ترجمه مثنوي» و «مثنوي خواني» پيگيري و گزارش آماري از مهمترين شرح و ترجمه هاي آن به دست داده شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نیری، م.، و قاسمیان، خ. (1387). مثنوی و رویکرد به آن در ترکیه. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), -(24 (پیاپی 21)), 267-287. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=92512Vancouver : کپی

نیری محمدیوسف، قاسمیان خسرو. مثنوی و رویکرد به آن در ترکیه. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان). 1387 [cited 2021October22];-(24 (پیاپی 21)):267-287. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=92512IEEE : کپی

نیری، م.، قاسمیان، خ.، 1387. مثنوی و رویکرد به آن در ترکیه. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), [online] -(24 (پیاپی 21)), pp.267-287. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=92512. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 102 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی