برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فراواني نسبي مرگ و مير در بيماران سكته مغزي با فشارخون نرمال و فشارخون بالا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سكته مغزي سومين علت شايع مرگ بعد از سرطان و بيماريهاي قلبي مي باشد و شايعترين اختلال نورولوژيك ناتوان كننده است. بروز آن با افزايش سن بالا مي رود و در مردان شايعتر از زنان است. مهمترين ريسك فاكتور در سكته مغزي فشارخون بالا مي باشد. در سالهاي اخير به علت بهبود درمان پرفشاري خون به نظر مي رسد، از بروز سكته مغزي كاسته شده اما با توجه به موارد فراواني از وقوع حوادث عروقي مغز با فشارخون نرمال، مطالعه حاضر به بررسي فراواني مرگ و مير در بيماران مبتلا به سكته مغزي در دو گروه با فشارخون بالا و نرمال مي پردازد.
روش كار: در اين مطالعه
8121 بيمار مبتلا به سكته مغزي كه در طي سالهاي 1375-84 در بيمارستان بستري شده بودند مورد بررسي قرار گرفتند. معيارهايي جهت ورود و خروج از مطالعه تعيين شدند. براي تمام بيماران چك ليستي حاوي اهداف تحقيق تهيه شد كه پس از تكميل، داده هاي حاصله با استفاده از نرم افزار SPSS ويرايش دهم استخراج و نتايج با هم مقايسه شدند.
يافته ها: فراواني كلي مرگ و مير در بيماران مبتلا به سكته مغزي
13.59% بود كه 19.3% از بيماران با ميانگين فشارخون بالا و 10.2% بيماران با ميانگين فشارخون نرمال به دنبال سكته مغزي فوت شدند. مرگ و مير بر حسب سن در هر دو گروه تفاوت واضحي نداشت و بيشترين ميزان مرگ و مير در گروه سني 65-74 سال بود كه 32.08% در افراد با ميانگين فشارخون بالا و 33.30% در افراد با ميانگين فشارخون نرمال بود. مرگ و مير در بيماران فوت شده با ميانگين فشارخون بالا در مردان و زنان تفاوت واضحي نداشت اما در افراد با ميانگين فشارخون نرمال در مردان بيشتر از زنان بود 54.24% به 45.75% در افراد فوت شده با ميانگين فشارخون بالا شيوع سكته مغزي هموراژيك بيشتر بود (%59.55). در حالي كه در افراد با ميانگين فشارخون نرمال شيوع سكته مغزي ايسكميك، بيشتر بود (%37.7). در هر دو گروه ميانگين زمان بستري تا مرگ تفاوت چنداني نداشت و بيشترين فراواني مرگ و مير پس از 72 ساعت از زمان بستري بود.
نتيجه گيري: با توجه به اينكه مرگ و مير بر حسب سن در هر دو گروه تفاوت واضحي نداشت به نظر مي رسد ساير ريسك فاكتورها در ارزيابي پيش آگهي حوادث عروقي مغز نقش داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مزده، م.، و سیف ربیعی، م. (1387). فراوانی نسبی مرگ و میر در بیماران سکته مغزی با فشارخون نرمال و فشارخون بالا. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل, 8(3 (پیاپی 29)), 309-314. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=92502Vancouver : کپی

مزده مهردخت، سیف ربیعی محمدعلی. فراوانی نسبی مرگ و میر در بیماران سکته مغزی با فشارخون نرمال و فشارخون بالا. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل. 1387 [cited 2021October27];8(3 (پیاپی 29)):309-314. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=92502IEEE : کپی

مزده، م.، سیف ربیعی، م.، 1387. فراوانی نسبی مرگ و میر در بیماران سکته مغزی با فشارخون نرمال و فشارخون بالا. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل, [online] 8(3 (پیاپی 29)), pp.309-314. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=92502. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1852 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی