برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1384 , دوره  13 , شماره  3-4 ; از صفحه 1 تا صفحه 18 .
 
عنوان مقاله: 

آنفولانزاي پرندگان مروري بر مقالات و منابع پزشکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیماری‌های عفونی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیمارستان امام خمینی
 
چکیده: 

هدف اصلي از ارايه اين مقاله آشنايي هر چه بيشتر جامعه پزشکي با بيماري آنفلولانزاي پرندگان به خصوص نوع H5N1 آن مي باشد که علاوه بر بيماري پرندگان آسيايي و اروپايي باعث بيماري انسان ها در آسيا نيز شده است. منابع و ماخذ مهم مورد استفاده در اين مقاله علاوه بر مقالات اشاره شده در پايان متن، آخرين اطلاعات و توصيه هاي سازمان بهداشت جهاني، سازمان جهاني بهداشت براي جانوران و سازمان غذا و کشاورزي ملل متحده مي باشد. H5N1 (Highly Pathogen)، ويروس شديدا بيماريزايي است که از دسامبر سال 2003 تا به حال باعث مرگ ميليون ها قطعه پرنده در بعضي کشور هاي آسيا و اروپايي شده است.
به عقيده بسياري از صاحب نظران، طغيان اين بيماري از حيث شديد و انتشار جغرافيايي در طول تاريخ بي سابقه بوده و اثرات مخرب اقتصادي ناشي از شيوع بيماري بر بخش کشاورزي بسيار زياد و عميق مي باشد.
نکته مهم تر و قابل تامل در اين ميان آن است که مشاهده شد بعضي انسان هايي که تماس مستقيم و طولاني با پرندگان بيمار داشتند نيز به اين بيماري مبتلا شده بطوريکه در اثر ابتلا مرگ و مير حدود پنجاه درصد داشتند.
علاوه بر شدت زياد بيماري و مرگ و مير ناشي از آن، با توجه به ناپايداري ژنتيکي ويروس آنفلولانزا، ممکن است ويروس با ايجاد موتاسيون و يا با امتزاج با عناصر ژنتيکي ويروس آنفلولانزاي انساني يک ويروس جديد و بديع ايجاد نمايد که مي تواند بالقوه باعث انتقال بيماري از انسان به انسان هم باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

عمادی، ح.، و عبدی، ز.، و داوودی، س.، و حاجی عبدالباقی، م.، و محرز، م. (1384). آنفولانزای پرندگان مروری بر مقالات و منابع پزشکی. نشریه جراحی ایران, 13(3-4), 1-18. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=92022Vancouver : کپی

عمادی حمید، عبدی زهرا، داوودی ستاره، حاجی عبدالباقی محبوبه، محرز مینو. آنفولانزای پرندگان مروری بر مقالات و منابع پزشکی. نشریه جراحی ایران. 1384 [cited 2021April19];13(3-4):1-18. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=92022IEEE : کپی

عمادی، ح.، عبدی، ز.، داوودی، س.، حاجی عبدالباقی، م.، محرز، م.، 1384. آنفولانزای پرندگان مروری بر مقالات و منابع پزشکی. نشریه جراحی ایران, [online] 13(3-4), pp.1-18. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=92022>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 161 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی