برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوارض جراحي در درمان آنوريسم هاي مغزي: آيا زمان جراحي بر پي آمد و عوارض جراحي تاثيرگذار است؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی مغز و اعصاب، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیمارستان امام حسین (ع)، بخش جراحی مغز و اعصاب
 
چکیده: 

زمينه و هدف: در اين مطالعه به صورت گذشته نگر، 110 بيمار با آنوريسم پاره شده از نظر عوارض جراحي و پي آمد اين عوارض مورد ارزيابي قرار گرفتند. همچنين ارتباط ميزان عوارض با زمان جراحي، بعد از خونريزي تحت عنکبوتيه بررسي شد.
مواد و روش ها: اين بررسي بصورت گذشته نگر، با توجه به پرونده بيماران، پيگيري آنها و همچنين يافته هاي پاراکلينيک بود. مطالعه در يک دوره زماني 4.5 ساله در بخش اعصاب مرکز درماني امام حسين (ع) تهران انجام شد. عوارض جراحي بر مبناي يافته هاي کلينيکي يا راديولوژيک و با رد ساير علل مثل عفونت، هيدروسفالي يا وازواسپاسم تعريف شد. پي آمد همه بيماران حداقل 1 ماه بعد از خونريزي تحت عنکبوتيه
(SAH) با نمره گذاري GOS تعريف شد.
يافته ها: عوارض مرتبط با جراحي در 35 بيمار (31.81%) از 110 بيمار ديده شد. آسيب بافت مغز شامل کانتيوژن
(Contusion)، انفارکت (Infarct) و ادم مغزي در 23 بيمار (20.9%)، پارگي آنوريسم حين جراحي در 7 بيمار (6.36%)، آسيب اعصاب کرانيال در 5 بيمار (4.54%) و آسيب هاي مرتبط با کرانيوتومي در 5 بيمار (4.54%) و باقي ماندن گردن آنوريسم در آنژيوگرافي کنترل در 4 بيمار (3.63%) بود. پي آمد خوب در 57.14% گروه با عارضه و در 94.66% گروه بدون عارضه جراحي ديده شد. پي آمد نامطلوب در 42.85% گروه با عارضه جراحي و 5.33% گروه بدون عارضه جراحي وجود داشت. همچنين ميزان عارضه جراحي در صورت عمل جراحي در فاصله سه روز اول بعد خونريزي تحت عنکبوتيه (SAH) 66.66% و در صورت جراحي در فاصله 3 تا 14 روز بعد از SAH 54.54% بود، اين شيوع در جراحي تاخيري بعد از 14 روز پس از SAH، 22.97% بود. ميزان مرگ و مير مرتبط با عوارض جراحي 6.36% بود.
نتيجه گيري: عوارض جراحي شيوع نسبتا بالايي داشته با اين حال پي آمد بيمارن بطور نسبي خوب بود به نظر مي رسد ميزان عوارض در شرايط درماني مرکز مورد مطالعه با زمان جراحي مرتبط باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1165
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی