برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثرات آزادسازي تجاري بر تجارت محصولات زيربخشهاي صنعتي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در اين مقاله آثار آزادسازي تجاري بر صادرات و واردات زير بخشهاي صنعتي ايران بررسي مي شود. هدف مقاله حاضر برآورد کشش جانشيني کالاهاي صنعتي ايران در بازارهاي جهاني است، همچنين تاثير کلي آزادسازي با استفاده از متغير مجازي بر صادرات و واردات نيز برآورد مي شود.
در تخمين صادرات، مشخص مي شود که تعرفه متوسط بر صادرات اثر ندارد اما افزايش موجودي، سرانه سرمايه صادرات را کاهش مي دهد. کنش صادرات به آزاد سازي
1.36 است. نکته مهم اينکه کشش صادرات به نرخ ارز موثر واقعي، در مجموع کمتر از يک است. کششهاي جانشين بجز در بخش 37، نيز همگي کوچکتر از يک هستند.
بالاترين صادرات مربوط به بخش
36, 31, 37, 32 و 35 است و بخش 33 کمترين ميزان صادرات را دارد. در تخمين واردات، مشخص مي شود که تعرفه ضريب 2.43 درصدي اثر مهمي در کاهش صادرات دارد. جالب توجه اينکه اثر آزاد سازي کلي بر روي واردات منفي و نتايج مربوط به کششهاي جانشين مختلط است. در صنايع 32, 31, 34 و 35 کشش جانشيني معني دار نيست. در صنايع 33,36, 38 و 39 کشش جانشين منفي ولي در بخش 37 کشش جانشيني مثبت است.
بطور کلي اثر آزاد سازي کلي روي صادرات بيشتر از واردات است. در نهايت نتايج مطالعه نشان مي دهد که آزاد سازي، بهره وري را افزايش مي دهد و در همان حال کاهش انباشت سرمايه به کاهش صادرات و افزايش واردات نيز منجر مي شود و نشان دهنده اين مطلب است که ايران مطابق نظريه هکچر- اوهلين در کالاهاي کاربر مزيت دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 159
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی