برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1385 , دوره  4 , شماره  16 ; از صفحه 41 تا صفحه 58 .
 
عنوان مقاله: 

مروري بر واژگان/ مفاهيم ترکي براي ترجمه در دوره هاي پيش از عثماني تا عثماني (2)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اوکان، استانبول، ترکیه
 
چکیده: 
اين مقاله مرور تاريخي مختصري است در دوره هاي پيش از عثماني و عثماني به منظور کاوش و ارايه مجموعه اي از واژگان/ مفاهيم ترکي ترجمه که براي اولين بار صورت مي گيرد. بررسي منابع گوناگون دست اول و دوم و گفتمانهاي خارج از متن مرتبط با ترجمه در اينجا تاريخچه اي مختصر عرضه مي دارد و همچنين پس زمينه اي مناسب براي مشاهده و درک رفتار هاي چند گانه ترجمه اي در فرهنگ عثماني فراهم مي کند. بحث من در اين مقاله اين است که واژگان/ مفاهيم ترکي ترجمه متنوع هستند و اينکه ترجمه در فرهنگ عثماني بايد در مقياسي گسترده مد نظر قرار گيرد. بدون اينکه چند گانگي و رفتارها و جنبه هاي خاص فرهنگي آن ناديده گرفته شود. اين نظر، با نگاهي به گذشته، به اتخاذ ديدگاهي وسيع در شناخت رفتارهاي گوناگون ترجمه مي انجامد.
در اين مقاله، نخست بر واژگان/مفاهيم ترجمه در ترکي شرقي يا ترکي باستان، به خصوص بر ترکي ايغوري
(Uyghur Turkish) توجه مي کنم، که به خط الفبايي (runiform script) ثبت شده و در دست نوشته هاي غالبا مذهبي که در آسياي مرکزي توليد مي شد به صورت مستند در آمده است. سپس گونه هايي را که در ترکي غربي (ترکي اوغوز- (Oghuz Turkish وجود دارد، يعني ترکي آناتولي باستان (Old Anatolian Turkish)، که بعدها در آسياي صغير به ترکي عثماني تبديل شد، بررسي خواهم کرد. سرانجام، تعاريف ترجمه موجود در مجموعه واژگان ترکي عثماني که در اواخر قرن نوزدهم استفاده مي شد تجزيه و تحليل خواهم کرد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

دمیرچی اوغلو، ج. (1385). مروری بر واژگان/ مفاهیم ترکی برای ترجمه در دوره های پیش از عثمانی تا عثمانی (2). مطالعات ترجمه, 4(16), 41-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=91543Vancouver : کپی

دمیرچی اوغلو جمال. مروری بر واژگان/ مفاهیم ترکی برای ترجمه در دوره های پیش از عثمانی تا عثمانی (2). مطالعات ترجمه. 1385 [cited 2021April14];4(16):41-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=91543IEEE : کپی

دمیرچی اوغلو، ج.، 1385. مروری بر واژگان/ مفاهیم ترکی برای ترجمه در دوره های پیش از عثمانی تا عثمانی (2). مطالعات ترجمه, [online] 4(16), pp.41-58. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=91543>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 69 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی