برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مروري بر سابقه تفاول و تطير و بازتاب آن در برخي تواريخ و متون ادب فارسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

فال در لغت به معني طالع، بخت، شگون، اختر، پيش بيني و عاقبت گويي آمده است. علم فال علمي است كه به وسيله آن برخي از حوادث آينده دانسته مي شود و اين كار با گشودن قرآن كريم يا كتب بزرگان مانند ديوان حافظ و مثنوي مولوي و نظاير آن انجام مي پذيرد.
استخاره نيز مانند فال به وسيله قرآن كريم و تسبيح صورت مي گيرد و در فرهنگ عرب تفال و تطير سابقه اي كهن دارد . ايرانيان به فال نيك مرواو به فال بد مرغوا مي گفتند. از انواع فال، فال قهوه، فال نخود، فال ورق و ديگر فالها در خور ذكر است. در برخي از منابع به سابقه تاريخي بعضي فالها اشاره گرديده كه در اين مقاله به نقل يكي دو مورد بسنده شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حاکمی، ا. (1382). مروری بر سابقه تفاول و تطیر و بازتاب آن در برخی تواریخ و متون ادب فارسی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), 53(165 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)), 17-26. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9127Vancouver : کپی

حاکمی اسماعیل. مروری بر سابقه تفاول و تطیر و بازتاب آن در برخی تواریخ و متون ادب فارسی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران). 1382 [cited 2021October28];53(165 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)):17-26. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9127IEEE : کپی

حاکمی، ا.، 1382. مروری بر سابقه تفاول و تطیر و بازتاب آن در برخی تواریخ و متون ادب فارسی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), [online] 53(165 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)), pp.17-26. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9127. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 158 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی