برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي و تحليل تزيينات معماري در «مجموعه گنجعلي خان» شاهکاري از هنر عصر صفوي در کرمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مطالعات عالی هنر، پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

مجموعه گنجعلي خان در کرمان که از زيباترين نمونه هاي معماري و تزيينات عصر صفوي در ايران مي باشد، شامل ميدان وسيعي است که به سراي گنجعلي خان مشهور است. بناهايي مانند کاروانسرا، مسجد، حمام، آب انبار و ضراب خانه در چهارگوشه ميدان قرار دارند و گرداگرد ميدان را بازار احاطه کرده است. هر يک از بخش هاي اين مجموعه به نوبه خود اثري ارزشمند از معماري و انواع تزيينات دوره صفوي را به نمايش گذاشته است. کاروانسرا با ساختمان دو طبقه و حياط مصفا داراي تزيينات ترکيبي از آجر و کاشي است که از نظر ظرافت در نقش پردازي نسبت به ساير نمونه هاي صفوي کم نظير است. هم چنين تنوع در انواع نقوش گياهي، هندسي، نقش هاي انساني و حيواني، تاثيرات هنر شرق و غرب در کنار نقش هاي اصيل ايراني با ظرافت و هماهنگي کامل اجرا شده است.
در حمام و آب انبار آثار قابل توجهي از آجرکاري و نقاشي روي گچ ديده مي شود که با نقش هاي ساير بناهاي صفوي در اصفهان و ساير شهرهاي ايراني متفاوت است. مانند نقاشي هاي سقف چهار سوق بازار و سردر حمام که شامل موضوعات طبيعت گرا و خيالي از نقاشي هاي عاميان مي باشد. نقاشي هاي مسجد گنجعلي خان نيز استثنايي است که در جاي ديگري راجع به آن بحث خواهد شد.
کتيبه خط ثلث با امضاي رضا عباسي نقاش و خطاط مشهور عصر صفوي از ويژگي هاي تزيينات کاروانسرا است، که زيبايي اين سردر را صد چندان کرده است. بيشتر کاشي کاري هاي اين مجموعه معرق کاري است که به نحوي دلنشين با آجرکاري همراه شده است. در حالي که کاشي هفت رنگ نيز با انواع نقش هاي گياهي، هندسي و اندام هاي انساني زينت بخش تزيينات حمام مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جوادی، ش. (1387). بررسی و تحلیل تزیینات معماری در «مجموعه گنجعلی خان» شاهکاری از هنر عصر صفوی در کرمان . باغ نظر, 5(9), 35-50. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=91227Vancouver : کپی

جوادی شهره. بررسی و تحلیل تزیینات معماری در «مجموعه گنجعلی خان» شاهکاری از هنر عصر صفوی در کرمان . باغ نظر. 1387 [cited 2021October25];5(9):35-50. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=91227IEEE : کپی

جوادی، ش.، 1387. بررسی و تحلیل تزیینات معماری در «مجموعه گنجعلی خان» شاهکاری از هنر عصر صفوی در کرمان . باغ نظر, [online] 5(9), pp.35-50. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=91227. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1063 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی