برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

كيفيت زندگي بيماران مبتلا به اختلال دوقطبي و برخي ويژگي هاي باليني آنها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر جنوبی، بیمارستان روزبه
 
چکیده: 

هدف: هدف پژوهش حاضر، بررسي كيفيت زندگي بيماران مبتلا به اختلال دوقطبي، در سه مقطع هنگام بستري، زمان ترخيص و شش ماه پس از آن در بيمارستان روزبه بود.
روش: در اين پژوهش 120 بيمار 18 تا 65 ساله مبتلا به اختلال دوقطبي نوع يك، در دوره مانيا يا مختلط، بستري در بيمارستان روزبه، به شكل پي در پي از ارديبهشت 1384 تا شهريور 1385 وارد بررسي شدند. داده ها به كمك پرسش نامه
WHOQOL-BREF، پرسش نامه افسردگي هاميلتون، مقياس رتبه بندي مانياي يانگ، مقياس علايم مثبت و منفي (PANSS)، مقياس ارزيابي کلي عملکرد (GAF) و پرسش نامه رضايت مراجع در سه مقطع هنگام بستري، زمان ترخيص و شش ماه پس از آن بررسي شد. ميزان بينش بيماران به كمك زير مقياس «بينش و قضاوت» پرسش نامه PANSS ارزيابي گرديد.
يافته ها: كيفيت زندگي در زمان بستري و شش ماه پس از آن تفاوت معني داري نداشت. بارزترين يافته، ارتباط معكوس علايم افسردگي با كيفيت زندگي، در زمان بستري
(p<0.001)، ترخيص (p<0.01) و شش ماه بعد پس از بستري (p<0.001)، ارتباطي معكوس با كيفيت زندگي نشان داد. علايم منفي پسيكوز، ارتباطي معني دار و معكوس با كيفيت زندگي در هنگام بستري (p<0.005) و ترخيص (p<0.05) نشان دادند.
نتيجه گيري: كيفيت زندگي بيماران شش ماه پس از بستري در بيمارستان تغيير بارزي نمي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 162
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی