برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

به کارگيري شاخصه هاي معماري اسلامي در معماري مسجد محله (با تاکيد بر کتيبه و نقوش هندسي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

در فرهنگ اسلامي مسجد نه تنها به عنوان عبادتگاه بلکه به صورت مجمع و محل رسيدگي بسياري از اختلافات و نيز برگزاري برخي مراسم، همواره مورد توجه و احترام بوده است. بنابراين هنرمندان و صنعتگران همواره بر اين بوده اند تا با نکته سنجي و کارداني خويش به ايجاد تقويت، استحکام و زيبايي فضاي معنوي آن کمک نمايند. در واقع مسجد مجموعه اي از هنرهاي گوناگون است که بر روي هم، فضا و مکان خاصي را پديد آورده است. در معماري مسجد به تزيين آن توجه خاص شده است و مي توان گفت که مسجد اولين جايگاه تجلي هنر اسلامي مي باشد. يکي از ارکان تزيين مساجد استفاده از نقوش هندسي در مفهوم نمادين و فلسفي آن به منظور تاثيرگذاري رواني بر عابد و تقويت حس وحدانيت در فضاي مسجد است. اشکال پيچيده هندسي با تکرار تناسبات وابسته به يک نقش نوعي احساس نظم و هماهنگي مي آفريند. در معماري مسجد کتيبه نيز جايگاه ويژ ه اي دارد. کتيبه ها علاوه بر اين که محل زيبايي و وحدت خط و نقش هستند، استادي و مهارت هنرمندان خطاط و کتيبه نگار را در بهره گيري مناسب از اين دو عنصر در کنار هم نشان مي دهند و ابزاري براي پيام رساني و منعکس کننده کلام خدا، سخنان اوليا و ادعيه اسلامي نيز مي باشد. از اين رو، کتيبه ها را مي توان به سه نوع کتيبه هاي قرآني، کتيبه هايي با مضامين دعايي و کتيبه هايي با مضامين حديثي تقسيم کرد.
آن چه در اين مقاله به آن پرداخته مي شود، علاوه بر بررسي اين دو شاخصه مهم معماري اسلامي در مساجد، مساله استحاله آن ها در فضاي مساجد امروزي است که بر مبناي اصول نوين معماري پايه ريزي مي شوند. امروزه مساجد کمتر معرف برتري ارزش هاي معنوي است و جايگاه معنوي و کاربرد سنتي آن به عنوان مکاني مقدس به تدريج در کنار کاربردهاي اجتماعي و سياسي آن قرار مي گيرد. بدين گونه اين دگرگوني در بناي اصلي مسجد که بر مبناي معماري سنتي شامل گنبد، مناره، محراب و منبر و غيره بوده است، نوعي تحريف و تغيير به وجود آورده و به دنبال آن، تغيير کاربرد و کارکرد عناصر تزييني را در پي داشته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فراست، م. (1385). به کارگیری شاخصه های معماری اسلامی در معماری مسجد محله (با تاکید بر کتیبه و نقوش هندسی). مطالعات هنر اسلامی, 2(4), 61-84. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=91136Vancouver : کپی

فراست مریم. به کارگیری شاخصه های معماری اسلامی در معماری مسجد محله (با تاکید بر کتیبه و نقوش هندسی). مطالعات هنر اسلامی. 1385 [cited 2021May15];2(4):61-84. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=91136IEEE : کپی

فراست، م.، 1385. به کارگیری شاخصه های معماری اسلامی در معماری مسجد محله (با تاکید بر کتیبه و نقوش هندسی). مطالعات هنر اسلامی, [online] 2(4), pp.61-84. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=91136. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 586 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی