برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1387 , دوره  18 , شماره  62 ; از صفحه 47 تا صفحه 54 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه ميگرن با پره اکلامپسي: مقاله مروري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی
 
چکیده: 

مقدمه: پره اکلامپسي نوعي سندرم اختصاصي حاملگي است که در آن به علت اسپاسم عروقي و فعال شدن اندوتليوم، جريان خون اعضا کاهش مي يابد. ميگرن هم يک سندرم خوش خيم و راجعه شامل سردرد، تهوع، استفراغ و يا ساير نشانه هاي اختلال کارکرد عصبي است. در تعدادي از مطالعات نشان داده شده است، زناني که سابقه ميگرن را دارند، در طي حاملگي در معرض خطر بيشتري از پره اکلامپسي هستند.
هدف: هدف اين مقاله مروري بر مطالعات انجام شده در زمينه رابطه بين ميگرن با پره اکلامپسي است. و مکانيسم هاي مشابه اين دو بيماري ناشناخته مورد تحليل قرار مي گيرد.
يافته ها: اگر چه مکانيسم اوليه پره اکلامپسي و ميگرن به صورت ضعيف شناخته شده است، ولي فعاليت پلاکتي غير طبيعي و فعاليت عروقي مختل شده در مکانيسم آنها مطرح شده اند. اختلال عملکرد عروقي محيطي که در پره اکلامپسي مشاهده مي شود، در عروق مغزي هم موقع حمله ميگرني اتفاق مي افتد. بيماران ميگرني و بيماران مبتلا به اختلالات فشارخون حاملگي از نظر تاثير داروها در درمان آنها هم تاحدودي مشابه هستند.
بحث و نتيجه گيري: با شناخت عوامل خطر پره اکلامپسي و با پيش بيني به موقع آنها مي توان از بروز اين بيماري در حاملگي پيشگيري کرد. در ضمن رابطه بين ميگرن و پره اکلامپسي مي تواند کليدي براي کشف اتيولوژي هاي ناشناخته اين دو بيماري باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 241
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی