برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر پروتئين ايزوله سويا بر پيشگيري از آرتريت روماتوئيد در موش صحرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده داروسازی، مرکز تحقیقات کاربردی دارویی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 

آرتريت روماتوئيد يک بيماري اتوايميون التهابي مزمن و سيستميک مي باشد که بيش از 1% جوامع بشري را تحت تاثير قرار داده و يکي از متداول ترين بيماري هاي التهابي است. اين پژوهش با هدف تعيين اثرات پيشگيري کننده پروتئين سويا بر بروز آرتريت روماتوئيد در مدل حيواني طراحي گرديد.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي 24 سر موش صحرايي ماده از گونه
SD به طور تصادفي به چهار گروه کنترل سالم، كنترل بيمار (آرتريت روماتوئيدي)، آرتريت روماتوئيدي دريافت کننده پروتئين ايزوله سويا (7 گرم بر كيلوگرم) و آرتريت روماتوئيدي دريافت کننده دگزامتازون (1 ميلي گرم بر كيلوگرم) تقسيم شدند. آرتريت روماتوئيد با تزريق زير پوستي کلاژن گاوي نوع II امولسيفيه شده درIncomplete Frund’s Adjuvant   در روز اول و هفتم مطالعه در حيوانات ايجادگرديد. مواد مورد آزمايش به مدت 30 روز به حيوانات گاواژ شد. شدت علايم باليني آرتريت روماتوئيد به طور روزانه در ناحيه پنجه پا و به صورت دو سوکور بر طبق يک روش امتيازدهي استاندارد انجام گرديد. براي مقايسه ميانگين ها در دو گروه از آزمون Independent Sample T-Test و One Way Anova استفاده شد.
يافته ها: علايم آرتريت روماتوئيد در گروه پروتئين ايزوله سويا از روز
14±1، در گروه دگزامتازون از روز 15.6±0.57 و در گروه آرتريت روماتوئيدي از روز 11±1.26 شروع شد (P<0.05). شدت علايم باليني آرتريت روماتوئيد در روز سي ام در گروه پروتئين ايزوله سويا 3.83±2.04، در گروه دگزامتازون 2±1.78 و در گروه آرتريت روماتوئيد 6.5±1.76 بود (P<0.05). در پايان درصد وقوع آرتريت روماتوئيد در گروه پروتئين ايزوله سويا %83.33 و در گروه آرتريت روماتوئيد %100 مشاهده گرديد.
نتيجه گيري: پروتئين ايزوله سويا قادر به کاهش شدت آرتريت روماتوئيد است. لذا مصرف پروتئين سويا مي تواند به عنوان عاملي در پيشگيري و حتي کاهش علايم آرتريت روماتوئيد مطرح گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 146
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی