برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1387 , دوره  18 , شماره  4 ; از صفحه 29 تا صفحه 37 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل اقتصادي و مديريتي موثر بر تمايل به سرمايه گذاري کشاورزان در سيستم هاي آبياري تحت فشار باراني (مطالعه موردي: شهرستان بوکان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اقتصاد کشاورزی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز
 
چکیده: 

آب يکي از مهمترين و اصلي ترين نهاده ها در توليد محصولات کشاورزي مي باشد. با توجه به محدوديت هاي منابع آبي کشور به نظر مي رسد يکي از راهکارهاي اساسي در جهت بالابردن توليد محصولات کشاورزي افزايش آب قابل دسترس از طريق صرفه جويي و استفاده بهينه از آن باشد. از جمله مهمترين اين راهکارها بکارگيري سيستم هاي آبياري تحت فشار است. با توجه به روند کند توسعه سيستم هاي آبياري تحت فشار در خيلي از مناطق کشور در مطالعه حاضر سعي شده است تا به بررسي برخي از عوامل اقتصادي و مديريتي موثر بر تمايل کشاورزان به سرمايه گذاري در سيستمهاي آبياري باراني در شهرستان بوکان که يکي از مناطق مستعد کشاورزي کشور است، پرداخته شود. در اين مطالعه از مدل لاجيت براي تعيين اثر متغيرهاي اقتصادي و مديريتي روي تمايل کشاورزان به سرمايه گذاري در سيستمهاي آبياري باراني استفاده شده است. آمار و اطلاعات مورد نياز از طريق طراحي پرسشنامه و مراجعه به کشاورزان منطقه که به روش نمونه گيري تصادفي انتخاب شدند، گرد آوري شد. نتايج نشان مي دهد که از بين عوامل مورد مطالعه نوع منبع آب، نوع مالکيت زمين و شرکت در جلسات توجيهي ترويجي به ترتيب با 7.9, 9.9 و 6.3 درصد، بيشترين اثرات را در تمايل به سرمايه گذاري کشاورزان در سيستم هاي آبياري تحت فشار ايجاد مي کنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

حسین زاد، ج.، و خیاط شیرکوه، ا.، و حیاتی، ب. (1387). بررسی عوامل اقتصادی و مدیریتی موثر بر تمایل به سرمایه گذاری کشاورزان در سیستم های آبیاری تحت فشار بارانی (مطالعه موردی: شهرستان بوکان). دانش کشاورزی, 18(4), 29-37. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=90611Vancouver : کپی

حسین زاد جواد، خیاط شیرکوه احمد، حیاتی باب اله. بررسی عوامل اقتصادی و مدیریتی موثر بر تمایل به سرمایه گذاری کشاورزان در سیستم های آبیاری تحت فشار بارانی (مطالعه موردی: شهرستان بوکان). دانش کشاورزی. 1387 [cited 2021April22];18(4):29-37. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=90611IEEE : کپی

حسین زاد، ج.، خیاط شیرکوه، ا.، حیاتی، ب.، 1387. بررسی عوامل اقتصادی و مدیریتی موثر بر تمایل به سرمایه گذاری کشاورزان در سیستم های آبیاری تحت فشار بارانی (مطالعه موردی: شهرستان بوکان). دانش کشاورزی, [online] 18(4), pp.29-37. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=90611. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 113 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی