برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
خرداد 1388 , دوره  27 , شماره  94 ; از صفحه 134 تا صفحه 141 .
 
عنوان مقاله: 

کم کاري مادر زادي تيروئيد: آيا عوامل فاميلي در بروز بيماري نقش دارند؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه کودکان، مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: کم کاري مادر زادي تيروئيد (CH) اختلال متابوليک نسبتا شايع در نوزادان مي باشد که در سال هاي اخير موارد فاميلي قابل توجهي از بيماري گزارش شده است. اين مطالعه، به منظور ارزيابي اختلالات عملکرد تيروئيد در بستگان درجه اول نوزادان مبتلا به کم کاري مادرزادي تيروئيد و مقايسه آن با گروه کنترل طراحي گرديد.
روش ها: اين مطالعه مورد شاهدي در فاصله سال هاي 1386-1382، بر روي 194 نوزاد مبتلا به کم کاري مادرزادي تيروئيد، 350 نوزاد سالم که با گروه مورد انطباق داده شده بودند و بستگان درجه اول آنها انجام شد. از بستگان درجه اول شاهد آزمون هاي عملکرد تيروئيد به عمل آمد و همچنين مادران دو گروه از نظر نسبت تيتر آنتي بادي تيروئيد
پروکسيداز(TPO)  بررسي و مقايسه شدند.
يافته ها: 361 و 665 نفر از والدين و 136 و 477 نفر از خواهران و برادران نوزادان مبتلا و غير مبتلا به ترتيب بررسي شدند. در آزمون هاي عملکرد تيروئيد در 85 نفر از گروه مورد و 96 نفر از گروه شاهد اختلال مشاهده شد که از اين تعداد به ترتيب 75 و 57 نفر مبتلا به کم کاري تيروئيد بودند (P£0.0001). آنتي بادي TPO به ترتيب در 22 (%17.3) و 69 (32.5%) مادر از گروه مورد و شاهد مثبت بود (P=0.005).
نتيجه گيري: يافته هاي اين مطالعه نشان داد که اختلالات آزمون هاي عملکردي تيروئيد در وابستگان درجه اول مبتلايان به کم کاري مادرزادي تيروئيد به طور معني داري نسبت به گروه شاهد بيشتر است. در بررسي آنتي بادي هاي خود ايمني، موارد مثبت آنتي بادي TPO در گروه شاهد از گروه مورد بيشتر بود که مي تواند مطرح کننده نقش قوي تر جزء ژنتيک و اتوايمون در ميان عوامل موثر بر بروز اين بيماري در منطقه ما باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 181
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی