برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تحليلي اهداف راهبردي نظام ساساني و اقدام نظامي خسرو اول در يمن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه تاریخ، دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

رويدادها و تحولات جنوب غربي شبه جزيره عربستان در سده ششم ميلادي در منابع و تاريخ نوشته هاي نويسندگان اسلامي به طور عمده در چارچوب انگيزه هاي مذهبي و رقابت ميان مسيحيان و يهوديان بررسي شده است و درباره انگيزه تهاجم خسرو اول پادشاه ساساني به يمن نيز تحقيق در خوري صورت نگرفته است. از اين رو، اين مقاله با نقد نگاه نويسندگان اسلامي به تحليل و بررسي اهداف راهبردي نظام ساساني در جنوب عربستان پرداخته و لشکرکشي خسرو اول به يمن را در چارچوب اين استراتژي مورد بررسي قرار مي دهد.
در اين پژوهش نخست تحولات يمن از پايان کار حميريان و استيلاي حبشيان بر اين بخش شبه جزيره عربستان مورد بررسي قرار گرفته است، اگر چه هماهنگي مسيحيان يمن با امپراطوري روم شرقي و حبشه تحولات اين سرزمين در اين مقطع تاريخي را در قالب رويارويي عيسويان و يهوديان در سيمايي مذهبي نمودار مي سازد اما اين مقاله به بررسي موضوع در چارچوب اهداف و سياست هاي راهبردي روم شرقي و ساسانيان مي پردازد و سپس در تبيين اقدام نظامي خسرو اول (579-531) در لشکرکشي به جنوب غربي عربستان با نقد نگاه مورخين کلاسيک اسلامي و تاريخ نگاري رسمي ساساني به اهميت اين اقدام در سياست راهبردي ساسانيان پرداخته و اهداف استراتژيک شاهنشاهي ساساني را در جهت نظارت انحصاري بر راه هاي بازرگاني جهاني و پيش گيري از دست يابي رقباي رومي بر مسيري تازه نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

الهیاری، ف. (1386). بررسی تحلیلی اهداف راهبردی نظام ساسانی و اقدام نظامی خسرو اول در یمن. علوم انسانی الزهرا, 17(66 (ویژه نامه تاریخ)), 1-20. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=90109Vancouver : کپی

الهیاری فریدون. بررسی تحلیلی اهداف راهبردی نظام ساسانی و اقدام نظامی خسرو اول در یمن. علوم انسانی الزهرا. 1386 [cited 2021October17];17(66 (ویژه نامه تاریخ)):1-20. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=90109IEEE : کپی

الهیاری، ف.، 1386. بررسی تحلیلی اهداف راهبردی نظام ساسانی و اقدام نظامی خسرو اول در یمن. علوم انسانی الزهرا, [online] 17(66 (ویژه نامه تاریخ)), pp.1-20. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=90109. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 594 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی