برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ضريب رفتار ديوارهاي برشي داراي بازشو

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران
 
چکیده: 

ديوارهاي برشي داراي بازشو به عنوان يکي از اعضاي اصلي مقاوم در برابر زلزله در ساختمانهاي بتني مطرح هستند، لذا چگونگي عملکرد و رفتار واقعي اين ديوارها مورد توجه مهندسان و طراحان است. از طرفي به دليل پيچيدگيهاي تحليل غير خطي ديناميکي - که مبين رفتار واقعي سازه ها در مواجهه با زلزله است - و در مقابل سادگي تحليلهاي خطي، سبب شده تا طراحان با استفاده از روشهاي خطي موجود، تحليل و طراحي سازه ها را انجام دهند. بنابراين استفاده از ضريب رفتار در آيين نامه ها براي در نظر گرفتن رفتار غير خطي سازه در تحليل خطي آنها ضروري به نظر مي رسد.
در اين مقاله ضريب رفتار ديوارهاي برشي داراي بازشو و به تبع آن ضرايبي نظير ضريب اضافه مقاومت و ضريب کاهش بر اثر شکل پذيري آنها براي تعدادي ديوار برشي 5 تا 20 طبقه با مشخصات متفاوت، براي دو زلزله ناغان و طبس محاسبه شده است. در حقيقت با تنوع بخشيدن به شرايط ديوارها و زلزله ها، تاثير عوامل مختلف در محاسبه ضريب رفتار در نظر گرفته شده است. بنابراين ضريب رفتاري که نهايتا نتيجه مي شود، مقدار متوسطي است که وابسته به ديوار يا زلزله خاصي نيست.
از تحليلهاي انجام شده مي توان نتيجه گرفت که ضريب رفتار متوسط ديوارهاي داراي بازشو تحت زلزله هاي ناغان و طبس به ترتيب حدود 9.6 و 10.1 مي باشد. همچنين ملاحظه گرديد ضريب رفتار ديوارهايي که داراي بيش از يک رديف بازشو هستند بيشتر از ديوارهاي با يک رديف بازشو مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عرب زاده، ا.، و سینافر، م. (1387). ضریب رفتار دیوارهای برشی دارای بازشو. فنی و مهندسی مدرس, -(33 (ویژه نامه مهندسی عمران)), 23-32. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=89882Vancouver : کپی

عرب زاده ابوالفضل، سینافر مسعود. ضریب رفتار دیوارهای برشی دارای بازشو. فنی و مهندسی مدرس. 1387 [cited 2021October18];-(33 (ویژه نامه مهندسی عمران)):23-32. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=89882IEEE : کپی

عرب زاده، ا.، سینافر، م.، 1387. ضریب رفتار دیوارهای برشی دارای بازشو. فنی و مهندسی مدرس, [online] -(33 (ویژه نامه مهندسی عمران)), pp.23-32. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=89882. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 287 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی