برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بازشناسي گفتار احساسي و شناسايي حالت گفتار در زبان فارسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه صنعت آب و برق ایران
 
چکیده: 

حالت گفتار سبب افزودن اطلاعات اضافي نسبت به اطلاعات نوشتاري مي شود. از طرف ديگر، وجود حالت در گفتار سبب بروز مشکل در فرايند بازشناسي گفتار مي شود. در تحقيقات قبلي نشان داده شد که حالت گفتار سبب تغييرات اساسي در پارامترهاي گفتاري مي شود.
براي بهبود نتايج بازشناسي گفتار با حالت، ابتدا بايد تاثير آن را بر پارامترهاي گفتاري به دست آورد و در مرحله بعدي، از پارامترهاي مناسبي براي بهبود نتايج بازشناسي استفاده کرد. در اين تحقيق با توجه به نتايج به دست آمده در زمينه تاثير حالتهاي گفتاري خشم و اندوه بر پارامترهاي گفتاري نظير فرمنت ها و فرکانس گام در زبان فارسي، بهبود نتايج بازشناسي گفتار با حالت، با مدل هاي عادي مد نظر است. با توجه به تغييرات منظم پارامترهايي نظير فرکانس گام، فرمنت ها و شيب آنها با حالت گفتار، اين پارامترها به بردار ويژگي سيستم بازشناسي اضافه مي شوند. اين کار سبب بهبود نتايج بازشناسي مي شود. ميزان اين بهبود بستگي به نوع پارامتر، تعداد مخلوط ها و حالت گفتار دارد. با توجه به اهميت شناسايي حالت گفتار و همچنين نقش آن در بهبود کيفيت سيستم بازشناسي گفتار، با استفاده از فرمنت ها و فرکانس گام به عنوان ويژگيهاي ورودي و به کارگيري روشهاي درخت تصميم گيري و GMM، کار شناسايي حالت گفتار نيز انجام شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غرویان، د.، و احدی، س. (1387). بازشناسی گفتار احساسی و شناسایی حالت گفتار در زبان فارسی. فنی و مهندسی مدرس, -(34 (ویژه نامه مهندسی برق)), 13-27. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=89798Vancouver : کپی

غرویان داوود، احدی سیدمحمد. بازشناسی گفتار احساسی و شناسایی حالت گفتار در زبان فارسی. فنی و مهندسی مدرس. 1387 [cited 2021November29];-(34 (ویژه نامه مهندسی برق)):13-27. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=89798IEEE : کپی

غرویان، د.، احدی، س.، 1387. بازشناسی گفتار احساسی و شناسایی حالت گفتار در زبان فارسی. فنی و مهندسی مدرس, [online] -(34 (ویژه نامه مهندسی برق)), pp.13-27. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=89798. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 192 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی