برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر مهار گيرنده هاي کولينرژيک در ناحيه تگمنتوم شکمي بر حافظه وابسته به حالت مورفين در موش بزرگ آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده زیست شناسی، پردیس علوم، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

هدف: در مطالعه حاضر، اثرات تزريق دوطرفه آنتاگونيست هاي سيستم کولينرژيک در ناحيه تگمنتوم شکمي به تنهايي و همراه با مورفين بر به خاطرآوري حافظه و يادگيري وابسته به حالت مورفين در موش هاي بزرگ آزمايشگاهي نر بررسي شد.
روش: در اين پژوهش تجربي مورفين و سالين به صورت زير جلدي، و آنتاگونيست هاي سيستم کولينرژيک به صورت داخل ناحيه تگمنتوم شکمي تزريق شده و سپس به خاطرآوري وابسته به حالت در يک روش اجتنابي غيرفعال آموخته شده، مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: تزريق زيرجلدي مورفين
(5mg/kg) پس از آموزش منجر به خرابي حافظه بازخواني و ايجاد فراموشي شد ولي تزريق همان دوز مورفين در روز آزمون باعث حافظه (يادگيري) وابسته به وضعيت مورفين گرديد. تزريق دوزهاي مختلف آتروپين، آنتاگونيست موسکاريني استيل کولين به صورت داخل تگمنتوم شکمي نسبت به گروه شاهد تفاوت معناداري را در بازخواني حافظه نشان نداد در حالي که تزريق دوزهاي مختلف مکاميل آمين، آنتاکونيست نيکوتيني استيل کولين اين اختلاف را معنادار کرد. در حيواناتي که در روز آموزش مورفين به صورت زيرجلدي و در روز آزمون دوزهاي مختلف آتروپين و يا مکاميل آمين را به صورت داخل تگمنتوم شکمي، همراه با مورفين به صورت زيرجلدي دريافت کرده بودند، به خاطرآوري حافظه به طور معناداري کاهش نشان داد.
نتيجه گيري: با توجه به يافته هاي فوق به نظر مي رسد که يادگيري وابسته به حالت مورفين احتمالا در ارتباط با فعال سازي گيرنده هاي استيل کوليني ناحيه تگمنتوم شکمي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دربندی، ن.، و زرین دست، م.، و رضایوف، آ. (1387). اثر مهار گیرنده های کولینرژیک در ناحیه تگمنتوم شکمی بر حافظه وابسته به حالت مورفین در موش بزرگ آزمایشگاهی. تازه های علوم شناختی, 10(4 (مسلسل 40)), 60-70. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=89643Vancouver : کپی

دربندی نیلوفر، زرین دست محمدرضا، رضایوف آمنه. اثر مهار گیرنده های کولینرژیک در ناحیه تگمنتوم شکمی بر حافظه وابسته به حالت مورفین در موش بزرگ آزمایشگاهی. تازه های علوم شناختی. 1387 [cited 2021October23];10(4 (مسلسل 40)):60-70. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=89643IEEE : کپی

دربندی، ن.، زرین دست، م.، رضایوف، آ.، 1387. اثر مهار گیرنده های کولینرژیک در ناحیه تگمنتوم شکمی بر حافظه وابسته به حالت مورفین در موش بزرگ آزمایشگاهی. تازه های علوم شناختی, [online] 10(4 (مسلسل 40)), pp.60-70. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=89643. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 102 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی