2 SID.ir | بررسي عوامل مرتبط با آنومالي نخاعي در بيماران مبتلا به اسکوليوز مادرزادي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل مرتبط با آنومالي نخاعي در بيماران مبتلا به اسکوليوز مادرزادي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی ارتوپدی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان حضرت رسول (ص)، بخش جراحی ارتوپدی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: اسکوليوز مادرزادي، ضايعه اي ناشي از آنومالي مهره ها مي باشد که مي تواند در ساير نواحي بدن مانند: نخاع، دستگاه گوارش، قلب، دستگاه ادراري، اندام ها و ديگر نقاط بدن همراهي داشته باشد. در اين بين، آنومالي هاي نخاعي داراي اهميت فراواني در روند باليني و نحوه درمان بيماران مي باشد. هدف از اين مطالعه بررسي شيوع و شرايطي است که آنومالي نخاع در آن شايعتر است.
مواد و روش ها: در 381 بيمار مبتلا به اسکوليوز مادرزادي، با استفاده از ميلوگرافي يا
MRI، آنومالي در نخاع بررسي شده و سپس ارتباط بين آنومالي نخاع با نوع و مکان آنومالي مهره، ضايعات پوستي، جنس بيمار، شدت و جهت قوس اسکوليوز و آنومالي در ساير نقاط بدن با کمک نرم افزار SPSS و با استفاده از Paired t-test تحت بررسي قرار گرفت.
يافته ها: در 83 بيمار آنومالي در نخاع ديده شد که 26 بيمار داراي يافته عصبي در معاينه باليني بودند و ارتباط معني داري بين آنها وجود داشت
(P=0.0001). وجود ضايعه پوستي همراه با افزايش معني دار آنومالي نخاعي همراه بود (P=0.001). وجود آنومالي مهره به صورت مختلط (تيپ 3 آنومالي مهره) نيز با افزايش معني دار آنومالي نخاعي همراهي داشت (P=0.01).
نتيجه گيري: علاوه بر يافته عصبي غير طبيعي در معاينه باليني، در حضور ضايعات پوستي و آنومالي مختلط مهره احتمال آنومالي در نخاع افزايش يافته و بررسي دقيق تر ضايعات نخاعي توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 125
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی