برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

علل مرگ و مير نوزادان بستري شده در بيمارستان شهداي تجريش در سال هاي 1383 الي 1386

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، تجریش، خیابان شهرداری، بیمارستان شهدای تجریش، بخش نوزادان، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: مرگ و مير نوزادان يكي از شاخص هاي اصلي در سيستم هاي مراقبت بهداشتي است. 60% از مرگ و مير اين گروه سني مربوط به نوزادان نارس مي باشد. با اينكه مرگ و مير نوزادان نارس در سال هاي اخير كاهش يافته است، ولي همچنان به عنوان يك معضل بهداشتي در جوامع و همچنين در مديريت سلامت مطرح است. در اين مطالعه، علل مرگ نوزادان در مقطع زماني سه ساله در بيمارستان شهداي تجريش بررسي شده است.
مواد و روش ها: اين مطالعه در قالب
Routine Database Study و با استفاده از داده هاي ثبت شده در پرونده هاي باليني نوزادان با سن كمتر از 30 روز كه از سال 1383 الي 1386 در بيمارستان شهداي تجريش بستري و فوت شده بودند، انجام گرفته است. به منظور انجام مطالعه، پرونده باليني تمام نوزادان نارس فوت شده در دوره زماني ياد شده استخراج گرديد. براي نشان دادن اطلاعات از نسبت (Proportion) و ميرايي تناسبي(Proportionate Mortality)  استفاده شد.
يافته ها: از كل نوزادان بستري در اين مركز، 60 نوزاد در مقطع زماني يادشده فوت نموده اند كه
%44 آنها مونث، %55 مذكر و وضيعت جنسي %1 نامشخص بود. %59 نوزادان، حاصل سزارين و %41 حاصل زايمان طبيعي بوده اند. %63 نوزادان آپگار كمتر از 7 داشتند. %27 از نوزادان، وزن كمتر از 1000 گرم، %50 وزن 1499-1000 گرم، %8 وزن 1999-1500 گرم، %8 وزن 2499–2000 گرم و %5 بيش از 2500 گرم وزن داشتند. سن حاملگي بيشتر موارد فوت شده، مربوط به نوزادان 28 الي 31 هفته بود. %24 آنها در همين مركز متولد شده و %76 از ساير مراكز اعزام شده بودند. بيشترين علت مرگ نوزادان مربوط به سندرم ديسترس تنفسي و پس از آن به ترتيب سپسيس، ناهنجاري هاي مادرزادي، آسفيكسي، اختلالات متابوليك، خونريزي ريوي و انتروكوليت نكروزان بوده است. در %82 موارد مرگ بين ساعات 12 نيمه شب تا 6 صبح رخ داده است.
نتيجه گيري: با توجه به بيشتربودن موارد مرگ نوزادان در ساعات نيمه شب و همچنين در موارد با زايمان هاي سزارين، به منظور بررسي ارتباط احتمالي بين موارد فوق الذكر و مرگ نوزادان، مطالعات تكميلي و با استفاده از نمونه هاي بيشتر پيشنهاد مي شود. با توجه به ميزان وقوع بيشتر مرگ نوزادان در ساعات نيمه شب، مراقبت هاي بيشتر پرستاري (افزايش نيروهاي پرستاري شب كار) ضروري مي نمايد. با توجه به كاهش ميزان مرگ در زايمان هاي واژينال و تاثير آن بر بقاي نوزادان، پرهيز از زايمان هاي سزارين بي مورد را مي توان مورد تاكيد قرار داد. 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 150
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی