برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اقتصاد بدآمدهاي جمعي (با نگاه به زلزله بم)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پژوهشی رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی
 
چکیده: 

همانند يک کوه يخ فقط قسمت مختصري هزينه هاي اقتصادي و اجتماعي زلزله از آن نمايان است، و بخش هاي ناپيداي آن مخاطرات و تاثيرات پيش بيني نشده و بسيار زيان آوري دارد. اين هزينه ها شامل از کار افتادن موتور فعاليت هاي محوري اقتصاد، خسارت هاي انساني و اجتماعي وارد آمده، بي کاري و جز آن است که به خسارت ها و آسيب هاي اجتماعي و انساني بعدي منجر مي شود. شمار تلفات، زخمي ها و معلولان، قسمت هاي بيروني کوه يخ اند که البته مي توانند چهره وخيم خسارت هاي انساني و خسارت هاي آتي را نشان دهند، اما خود آن ها نيستند.
در ايران زلزله يک پديده قطعي است که براي مقابله با آن بايد از طريق سازوکارهاي اقتصادي و برنامه ها و تدوين راه بردهاي و راه کارها اقدام کرد. خسارت هاي عميق زلزله بم، که از بلا خيزترين زلزله هاي جهان و بدترين زلزله هاي ايران بود رو به فزوني اند و اين بيش تر شامل فقر و بي کاري و مسايل اجتماعي مي شود، اما تدبيرها هنوز مقطعي، ناسنجيده و ناکارآمدند. کار بازسازي در حوزه هاي کالبدي، نه در قلمروي اجتماعي و اقتصادي، مطالعه مي شود. نظرسنجي مردمي و تلفيق آن با ديدگاه کارشناسي مستقل و ورزيده صورت نگرفته است. اولويت بندي برحسب طبقه بندي هزينه هاي زلزله هرگز مشخص نشده است. با آن که مشکل منابع مالي وجود ندارد اما مشکل مديريت بحران، برنامه ريزي، تدوين راهبرد، تدوين راه کار و تخصيص منابع به گونه اي کارآمد و سالم کاملا جدي و مشکل ساز است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رییس دانا، ف. (1383). اقتصاد بدآمدهای جمعی (با نگاه به زلزله بم). رفاه اجتماعی, 3(13 (حقوق بشر - زنان)), 81-113. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8947Vancouver : کپی

رییس دانا فریبرز. اقتصاد بدآمدهای جمعی (با نگاه به زلزله بم). رفاه اجتماعی. 1383 [cited 2021October19];3(13 (حقوق بشر - زنان)):81-113. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8947IEEE : کپی

رییس دانا، ف.، 1383. اقتصاد بدآمدهای جمعی (با نگاه به زلزله بم). رفاه اجتماعی, [online] 3(13 (حقوق بشر - زنان)), pp.81-113. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8947. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 359 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی