برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1387 , دوره  14 , شماره  2 ; از صفحه 73 تا صفحه 80 .
 
عنوان مقاله: 

عوامل موثر بر قطع استفاده از IUD

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: با انتخاب روش هاي درست پيشگيري از بارداري مي توان شيوع بارداري ناخواسته و سقط هاي غير طبيعي را کاهش داد. IUD يکي از مطمئن ترين و موثرترين روش هاي پيشگيري از بارداري است و انجام مطالعات دوره اي جهت کشف عوامل موثر بر قطع مصرف آن، در برنامه ريزي تنظيم خانواده و کنترل جمعيت حايز اهميت است. از اين رو تحقيق حاضر با هدف تعيين عوامل موثر بر قطع استفاده از IUD در زنان مراجعه كننده به مراكز بهداشتي درماني جنوب تهران، انجام گرفته است.
روش بررسي: اين مطالعه توصيفي در مورد 400 نفر نمونه انجام گرفته است. اين تعداد از ميان زنان تحت پوشش مراكز بهداشتي درماني جنوب تهران كه داراي سابقه قطع استفاده از
IUD بوده و يا براي خارج كردن آن مراجعه نموده بودند، به روش نمونه گيري تصادفي چند مرحله اي انتخاب شدند. اطلاعات لازم از طريق پرسشنامه و مصاحبه گردآوري و با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون هاي آماري X2 و t-test تجزيه و تحليل گرديد.
یافته ها: ميانگين طول مدت استفاده از
IUD، 29.95±27.88 ماه بود. شايع ترين علت در آوردن IUD در زنان مورد مطالعه خون ريزي بوده كه در 44% مراجعان گزارش شده است. عفونت با 36.5%، ترشح با 5.20%، درد با 12.3% و دفع خود به خود با 11.3% به ترتيب در مرتبه هاي بعد قرار دارد. بين قطع استفاده از IUD با عارضه، تحصيلات همسر، طول مدت استفاده از IUD ارتباط معناداري وجود دارد (به ترتيب P<0.001،  P=0.01و 0.04=p).
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد كه عوارض ناشي از
IUD يكي از دلايل عمده قطع اين روش پيشگيري از بارداري در استفاده كنندگان از اين وسيله است و مي بايست جهت کاهش اين عوارض و افزايش زمان ماندگاري IUD تدابيري انديشيده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

ابراهیم طاهری، گ.، و خوشه مهری، گ.، و صفاری، م.، و مسلمیان، س. (1387). عوامل موثر بر قطع استفاده از IUD. حیات, 14(2), 73-80. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=89317Vancouver : کپی

ابراهیم طاهری گیتی، خوشه مهری گیتی، صفاری محسن، مسلمیان سمیه. عوامل موثر بر قطع استفاده از IUD. حیات. 1387 [cited 2021April12];14(2):73-80. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=89317IEEE : کپی

ابراهیم طاهری، گ.، خوشه مهری، گ.، صفاری، م.، مسلمیان، س.، 1387. عوامل موثر بر قطع استفاده از IUD. حیات, [online] 14(2), pp.73-80. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=89317>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 120 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی