برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1387 , دوره  11 , شماره  4 ; از صفحه 16 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير پروتئين سويا بر علايم يائسگي در زنان يائسه شهر اروميه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ارومیه، خیابان بسیج، جنب بیمارستان عارفیان، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

مقدمه: با افزايش اميد به زندگي براي زنان و ثابت بودن نسبي سن يائسگي، بخش عمده اي از عمر زنان در دوران پس از يائسگي سپري مي شود. دوران يائسگي همراه با علايم و عوارض متعددي است كه شايع ترين و آزار دهنده ترين اين عوارض شامل علايم وازوموتور (گر گرفتگي) مي باشد. هدف مطالعه تعيين تاثير پروتئين سويا بر علايم يائسگي مي باشد.
روش كار: مطالعه حاضر يك مطالعه شبه تجربي، طولي دوسوكور مورد شاهدي مي باشد كه به منظور تعيين تاثير پروتئين سويا بر علايم يائسگي بر 80 زن يائسه كه به صورت تصادفي به دو گروه مورد و شاهد تقسيم شده بودند، انجام گرفت. مطالعه در شهر اروميه در فاصله سال 84 -83 با استفاده از رژيم غذايي پروتئين سويا به ميزان 20 گرم در روز انجام گرفت. علايم يائسگي بر اساس شاخص كوپرمن قبل از مداخله، پايان هفته 4 و 8 و 12 سنجيده شد.
يافته ها: نتايج مطالعه نشان داد كه پروتئين سويا در پايان هفته
(p=0.039) 4، پايان هفته (p=0.002) 8 و پايان هفته (p=0.000) 12 بر علايم يائسگي موثر بوده است و توانسته از شدت علايم يائسگي بكاهد. طوري كه ميانگين شدت يائسگي از 23.42±8.18 قبل از شروع مداخله به 9.17±4.92 در پايان هفته 12 رسيده است. ميانگين شدت علايم يائسگي در گروه شاهد قبل از مداخله 25.4±11.16 بوده است. در پايان هفته 12 اين مقدار به 17.77±9.04 رسيده است.
نتيجه گيري: با توجه به اثرات سودمند سويا و عوارض هورمون ها و داروهاي شيميايي به نظر مي رسد كه سويا و فرآورده هاي آن مي توانند يكي از رژيم هاي درماني ساده، كم خطر و كم هزينه جهت تخفيف علايم يائسگي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 179
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی