برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
اسفند 1387 , دوره  66 , شماره  12 ; از صفحه 931 تا صفحه 935 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه رضايت جنسي از روابط زناشويي پس از زايمان در زايمان واژينال و سزارين انتخابي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، مجتمع بیمارستانی امام خمینی، بیمارستان ولیعصر، بخش نوزادان، مرکز تحقیقات سلامت مادر، جنین، نوزاد
 
چکیده: 

زمينه و هدف: تصور ايجاد اختلال در روابط جنسي در زايمان طبيعي (به عنوان عوارض احتمالي پس از زايمان) موجب شده است بسياري از زنان درخواست سزارين انتخابي نمايند. حال آنکه اينگونه شکايات و اختلالات به عقايد و فرهنگ جامعه نيز شديدا وابسته مي باشد. لذا تصميم بر آن گرفته شد تا طي يک مطالعه در پي يافتن تفاوت کاهش رضايت جنسي در ميان دو روش زايماني باشيم.
روش بررسي: در اين مطالعه هم گروهي يک گروه زناني که اولين بارداري خود را به طريقه زايمان واژينال به ختم رسانده بودند (303 نفر) با گروه ديگر، زناني که به طريقه سزارين انتخابي اولين بار زايمان کرده بودند (315 نفر) از بدو زايمان تا يک سال بعد از آن مقايسه شدند. متغيرهاي مورد بررسي شامل مشخصات دموگرافيک، سوابق مامايي، سابقه بي اختياري ادراري و پيامد مورد نظر رضايت جنسي، مي باشد.
يافته ها: رضايت از روابط زناشويي در گروه زايمان واژينال به طور معني داري از سزارين بيشتر بود. (76% واژينال در مقابل 60% سزارين،
p<0.0001). نارضايتي از روابط جنسي در کل بيماران و همچنين به تفکيک نوع زايمان هيچگونه رابطه آماري معني داري را با درد لگني در پي گيري هاي مختلف (40 روز،3- 6-12 ماه) نشان نداد.
نتيجه گيري: علي رغم آنکه بسياري از زنان زايمان سزارين را به علت عدم اختلال در روابط زناشويي علي رغم آنکه بسياري از زنان زايمان سزارين را به علت توانايي در برقراري روابط جنسي موفق و راضي پس از زايمان انتخاب مي کنند اما در اين بررسي چنين نتيجه اي حاصل نشد. به عبارتي درخواست انتخابي سزارين به بهانه رضايت جنسي پس از زايمان موجه نمي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 206
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی