برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1387 , دوره  11 , شماره  34 ; از صفحه 15 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير اجراي رويکرد شش سيگما در کاهش مدت اقامت بيماران بخش جراحي اروتوپدي در مرکز آموزشي و درماني فيروزگر؛ 1387

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران
 
چکیده: 

مقدمه: شرايط رقابت جهانى به گونه اى ست که سازمان ها همزمان ناچار به بهبود کيفيت، افزايش رضايتمندى مشتريان، کاهش هزينه ها، و افزايش بهره ورى مي ‏باشند. چنين فضايى منجر به پيدايش تکنيک ها و رويکردهاى متعدد نظير مديريت کيفيت فراگير، مهندسى مجدد، مهندسى ارزش، توليد ناب و شش سيگما شده است. شش سيگما به عنوان جديدترين برنامه مديريت کيفيت در جهت افزايش رضايتمندى مشترى و سودآورى مالى به سازمان ها کمک مى کند. هدف پژوهش حاضر بررسي تاثير اجراي شش سيگما در کاهش مدت اقامت بيماران بستري در بخش ارتوپدي مرکز آموزشي و درماني فيروزگر با استفاده از آموزش چرخه DMAIC به اعضاي تيم پروژه مي باشد.
روش بررسي: اين پژوهش به صورت مقطعى ـ طولى ست. جمع آورى داده هاي مدت زمان بستري قبل از آموزش (در ماه هاي آذر، دي، بهمن) و بعد از آموزش شش سيگما (در ماه هاي اسفند، فروردين، ارديبهشت، خرداد، تير) در يک دوره زمانى 7 ماهه با استفاده از پرونده هاي پزشکي صورت گرفته؛ و با نرم افزار آماري
MINITAB و آزمون t-test تحليل شده است.
يافته ها: ميانگين مدت زمان بستري قبل از آموزش چرخه
DMAIC در نمونه 200 نفري برابر با 7.915 روز و بعد از آموزش در همان تعداد نمونه برابر با 6.375 روز بود. با استفاده از آزمون مقايسه ميانگين در دو جامعه، رابطه ميان آموزش چرخه DMAIC و ميانگين مدت زمان بستري تاييد شد. يافته ها نشان داد که آموزش شش سيگما موجب کاهش مدت اقامت بيماران بخش ارتوپدي شده است (Pvalue=0.001).
نتيجه گيري: براي بهره گيري از شش سيگما در بهبود کيفيت خدمات بيمارستاني، آموزش اين ابزار اهميت دارد. اين بر يادگيري توام ابزارها و فرايند DMAIC تاکيد دارد و استقرار آن را در سازمان تسهيل مي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 182
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی