برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
فروردين 1388 , دوره  67 , شماره  1 ; از صفحه 49 تا صفحه 54 .
 
عنوان مقاله: 

تشخيص كارسينوم سلول ترانزيشنال مثانه: hTERT در مقايسه با سيتولوژي ادرار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* نهران، خیابان کارگر شمالی، مرکز تحقیقات هماتولوژی- انکولوژی و پیوند مغز استخوان، بیمارستان شریعتی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: كانسر مثانه دومين بدخيمي شايع ادراري - تناسلي مي باشد و از آنجايي كه دو سوم اين كانسرها عود مي كنند، پايش دقيق بيماران لازم است. به دليل هزينه بر و تهاجمي بودن سيستوسكوپي و حساسيت ناچيز سيتولوژي ادرار، تلاش هاي فراواني صورت گرفته تا بيومارکري مناسب براي کانسرهاي يوروتليال يافته شود. بدخيمي هاي سيستم ادراري مانند ساير سرطان ها، مقادير زيادي تلومراز بيان مي کنند. در اين مطالعه به مقايسه حساسيت تست تلومراز و سيتولوژي ادرار در تشخيص كارسينوم سلول ترانزيشنال مثانه پرداخته شده است.
روش بررسي: در اين مطالعه 49 بيمار مبتلا به کانسر مثانه كه کانديداي جراحي شده بودند، تحت بررسي با تست هاي سيتولوژي و تلومراز ادرار قرار گرفتند. در اين بررسي روش ‏
Quantitative Real-time RT-PCR‏ بر پايه تكنولوژي TaqMan راه اندازي شد، كه در آن از ژن hTERT به عنوان تومور مارکر و از ژن GAPDH به عنوان کنترل داخلي براي تشخيص و تعيين مقدار سلول هاي توموري در نمونه هاي ادرار بيماران استفاده گرديد. نهايتا نتايج دو تست تلومراز و سيتولوژي ادرار با ‏نتيجه سيستوسکوپي و آسيب شناسي نهايي‏ به عنوان استاندارد طلايي مقايسه گرديد.
يافته ها: حساسيت تست هاي تلومراز و سيتولوژي ادرار بدون در نظر گرفتن درجه و مرحله تومور، به ترتيب
73.5 و 16.3 درصد به دست آمد كه در اين بين، حساسيت سيتولوژي ادرار واضحا با درجه و مرحله تومور ارتباطي مستقيم داشته است، در حالي كه حساسيت تست تلومراز ادرار بدون توجه به گريد و مرحله تومور مطلوب مي باشد. اختلاف مشاهده شده بين سيتولوژي و تلومراز ادرار از منظر آماري معني دار است (p<0.001).
نتيجه گيري: آناليز كمي hTERT-mRNA تلومراز در ادرار به عنوان يك بيوماركر غير تهاجمي، قابليت جايگزين شدن به جاي سيتولوژي ادرار را جهت تشخيص و پي گيري كانسر مثانه دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 150
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی