برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1386 , دوره  2 , شماره  5 ; از صفحه 346 تا صفحه 351 .
 
عنوان مقاله: 

سوء مصرف دارو و حلالهاي شيميايي در سالمندان اهوازي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف: پژوهشهاي فراواني به بروز و شيوع وابستگي هاي شيميايي دارويي جديد اشاره کرده اند. سوء مصرف حلالهاي شيميايي دارويي يکي از اين سوء مصرف ها است. اين بررسي به مطالعه وابستگي و سوء مصرف مواد شيميايي در سالمندان اهوازي در سال 1386 مي پردازد.
روش بررسي: پژوهش با روش توصيفي- اکتشافي و با تکنيک هاي پرسشنامه، مصاحبه تشخيصي- باليني و مطالعه اسنادي پرونده هاي پزشکي و گزارشهاي باليني- بيماران داوطلب اجرا گرديد. جامعه آماري شامل سالمندان يکي از مناطق شهري اهواز است که بصورت نمونه گيري تصادفي در مجموع 74 پرونده پزشکي مطالعه شده و با 30 نفر از سالمندان داوطلب مصاحبه گرديد. در نهايت نيز آزمون وابستگي دارويي سالمندان
(EDAQ) در مورد آنها اجرا شد.
يافته ها: معناداري فرضيه ها با آزمون
X2 نشان داد بين متغيرهاي سن و سابقه مصرف مواد مخدر با سوء مصرف مواد دارويي و شيميايي رابطه معناداري وجود دارد؛ بطوريکه بين سوء مصرف حلالهايي مثل چسب و بنزنها با سابقه سوء مصرف مشتقات درجه دوم ترياک مثل مرفين، تبائين و هروئين رابطه معنادار، قويتر بود. مصاحبه هاي باليني- تشخيصي معين کرد وابستگي رواني ايجاد شده توسط اين مشتقات نقش مهمي در اين نوع سوء مصرف به حلالها دارد. نوع مصرف سالمندان بيشتر استنشاقي در ادامه تجويز دارويي پزشک معالج است.
نتيجه گيري: هر چند شيوع شناسي اين عارضه در پرونده هاي نمونه نشانگر درصد متوسط به پايين در اين وابستگي شيميايي است، اما در مجموع اين پديده قابل مطالعه و بررسي است. در پايان پژوهشگران به اجتناب از اين نوع سوء مصرف جديد نظر داده و به نظارت بر رفتارها و گستره کنش متقابل اين گونه رفتارهاي اعتيادآور اشاره نموده اند. گزينه بهتر اينکه در توزيع داروها و مواد و حلالهاي شيميايي و تجويز آنها از سوي پزشک سالمند دقت بيشتري صورت پذيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 159
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی