برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر مترونيدازول در پيشگيري از عوارض رژيم غذايي غني از فيبر و تجويز داکسي سايکلين در خرگوش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

رژيم غذايي غني از فيبر و داکسي سايکلين با تغيير فلور روده خرگوش مي توانند موجب عوارض گوارشي شديد و حتي مرگ خرگوش ها شوند. در اين مطالعه به نقش مترونيدازول در پيشگيري از اين آثار پرداخته شده است. در پنج گروه هشت تايي از خرگوش ها (نر و ماده) به مدت بيست روز مطالعه انجام گرفت. گروه اول جيره غذايي معمولي دريافت کردند (بعنوان کنترل)، گروه  دوم جيره غذايي غني از فيبر حاوي سيب زميني و چغندر دريافت کردند، گروه سوم جيره معمولي بهمراه داکسي سايکلين خوراکي با دوز 3 mg/kg دريافت نمودند، گروه چهارم همانند گروه دوم يعني جيره غذايي غني از فيبر حاوي سيب زميني و چغندر را بهمراه مترونيدازول خوراکي با دوز 40 mg/kg دريافت کردند، گروه پنجم همانند گروه سوم يعني جيره معمولي بهمراه داکسي سايکلين خوراکي با دوز 3 mg/kg و بعلاوه مترونيدازول خوراکي با دوز 40 mg/kg دريافت کردند. در طي مطالعه شروع عوارض بخصوص اسهال و مرگ و مير حيوانات بررسي و ثبت گرديده و در پايان وضعيت دستگاه گوارش از نظر اسهال، خونريزي هاي روده و از طرفي نکروز کبدي بررسي گرديد از مدفوع سکوم و کولون براي شناسايي کلستريديوم ها نمونه گيري شد.
درصد تلفات بترتيب در گروه اول بميزان صفر، گروه دوم 37.5،  گروه سوم 62.5، گروه چهارم 25 و در گروه پنجم صفر درصد بود. ميزان ابتلا به اسهال در گروه دوم %100 بوده و در بقيه گروه ها اسهال مشاهده نشد. درصد خونريزي و اولسر روده در گروه هاي اول تا پنجم به ترتيب صفر، 87.5، 100، 62.5 و 37.5 درصد بود. نکروز کبدي در گروه دوم 12.5 و در گروه چهارم 37.5 درصد بوده و در بقيه گروه ها مشاهده نگرديد. از نمونه مدفوع روده گروه هاي 2 و 3 باکتري کلستريديوم جدا گرديد.
نتايج اين آزمايش نشان مي دهد که جيره غذايي غني از فيبر حاوي سيب زميني و چغندر تجويز خوراکي داکسي سايکلين با دوز معمولي مي توانند موجب تغيير فلور گوارشي خرگوش ها شده و سبب افزايش رشد کلستريديوم ها گردند و منجر به اسهال و مرگ و مير شوند که با ساير مطالعات همخواني دارد. از طرفي اين مطالعه نشان داد که مترونيدازول از عوارض ناشي از داکسي سايکلين در مقايسه با عوارض ناشي از جيره غذايي غني از فيبر بهتر پيشگيري مي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نجف زاده ورزی، ح.، و حاج هاشمی، و.، و نقدی، ع. (1387). اثر مترونیدازول در پیشگیری از عوارض رژیم غذایی غنی از فیبر و تجویز داکسی سایکلین در خرگوش. مجله دامپزشکی ایران (دانشگاه شهید چمران اهواز), 4(2 (مسلسل 19)), 81-89. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=88080Vancouver : کپی

نجف زاده ورزی حسین، حاج هاشمی ولی اله، نقدی علیرضا. اثر مترونیدازول در پیشگیری از عوارض رژیم غذایی غنی از فیبر و تجویز داکسی سایکلین در خرگوش. مجله دامپزشکی ایران (دانشگاه شهید چمران اهواز). 1387 [cited 2021July27];4(2 (مسلسل 19)):81-89. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=88080IEEE : کپی

نجف زاده ورزی، ح.، حاج هاشمی، و.، نقدی، ع.، 1387. اثر مترونیدازول در پیشگیری از عوارض رژیم غذایی غنی از فیبر و تجویز داکسی سایکلین در خرگوش. مجله دامپزشکی ایران (دانشگاه شهید چمران اهواز), [online] 4(2 (مسلسل 19)), pp.81-89. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=88080. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 428 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی