برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

جايگاه و نمود مذهب در نگارگري ايراني (ايلخاني و تيموري)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده هنر، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 
در اين مقاله که موضوع آن، بررسي جايگاه و نمود مذهب در نقاشي هاي ايراني، در دوره هاي ايلخاني و تيموري است، دو مکتب مهم نگارگري، مورد مقايسه قرار گرفته است. از دوره ايلخاني، نسخه هاي مصور خطي مذهبي چون: آثار الباقيه بيروني، معراج نامه، آلبوم احمد ميرزا، تاريخ طبري، جامع التواريخ و ... باقي مانده است. در مجموع، علاوه بر اسلام، انعکاس دو مذهب بودايي - مسيحي، در نگاره هاي اين دوران، ديده مي شود؛ ولي با توجه به اين که دموکراسي مذهبي در اين دوران قابل تامل مي باشد، تعصبات مذهبي نسبت به دوران تيموري کم تر است.
در دوران تيموري، به دليل گرايشات حکام و وزيران زاهد، به مذهب و اهميت آن، بيش تر پرداخته شده است؛ و علاوه بر نسخ تاريخي، داستان هاي مذهبي مصور در نسخه هاي ادبي، قابل دستيابي هستند؛ همچنين، در اين نگاره ها آموزش علوم ديني نيز ديده مي شود. از جمله نسخ صرفا مذهبي که از اين دوران به يادگار مانده، مي توان به: معراج نامه و همچنين خاوران نامه، که يک نسخه مذهبي شيعه است، اشاره کرد. در اين دوره، گرايشات خارجي و همچنين تقليد از هنر چين و مسيحي کم رنگ شده؛ و ما شاهد رشد سبک اصيل ايراني هستيم.
لازم به ذکر است که نقش قرآن در انتخاب موضوع، در هر دو دوره بسيار مهم مي باشد؛ و داستان هاي قرآني در هر دو دوره ايلخاني و تيموري ها بارها مصور شده است.
سوالات:
1- مضامين مذهبي به کار رفته در نگارگري ايلخاني و تيموري کدامند؟
2- تفاوت ها و شباهت هاي مضموني نگاره هاي اين دوره ها در چيست؟
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

شایسته فر، م. (1385). جایگاه و نمود مذهب در نگارگری ایرانی (ایلخانی و تیموری). مطالعات هنر اسلامی, 3(5), 97-118. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=87633Vancouver : کپی

شایسته فر مهناز. جایگاه و نمود مذهب در نگارگری ایرانی (ایلخانی و تیموری). مطالعات هنر اسلامی. 1385 [cited 2021April11];3(5):97-118. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=87633IEEE : کپی

شایسته فر، م.، 1385. جایگاه و نمود مذهب در نگارگری ایرانی (ایلخانی و تیموری). مطالعات هنر اسلامی, [online] 3(5), pp.97-118. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=87633>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 334 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی