برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1387 , دوره  30 , شماره  3 ; از صفحه 55 تا صفحه 60 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير سه محلول ضدعفوني کننده کلرهگزيدين گلوکنات 2%، الکل اتيليک 70% و بتادين 10% در پيشگيري از فلبيت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بیمارستان امام خمینی (ره) عجب شیر
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: بيش از 80% بيماران در طول بستري شان درمانهاي وريدي را از طريق کاتترهاي وريدي محيطي دريافت مي کنند. اين شيوه درماني عوارض متعددي همانند فلبيت دارد که مي تواند وضعيت سلامت بيمار را تحت الشعاع قرار دهد. شيوع عوارض درمان وريدي بخصوص فلبيت در کشور ما بيش از 70 درصد است. لذا با توجه به شيوع بالاي آن و عدم انجام تحقيقات کافي در زمينه محلول کلرهگزيدين گلوکنات 2% بعنوان يک ضدعفوني کننده انتخابي در پيشگيري از فلبيت، انجام پژوهش در اين زمينه ضروري بنظر مي رسد.
روش بررسي: اين پژوهش يک مطالعه نيمه تجربي است که بر روي بيماران بستري در بخشهاي داخلي بيمارستان امام خميني تبريز انجام گرفت. براي اين منظور مجموعا 90 بيمار در سه گروه کلرهگزيدين گلوکنات 2% (30 نفر) و الکل اتيليک (اتانول) 70% (30 نفر) و بتادين (30 نفر) مورد مطالعه قرار گرفتند. واحدهاي پژوهش از طريق نمونه گيري در دسترس انتخاب و به صورت تصادفي در گروهها قرار گرفتند. ابزار گردآوري داده ها، چک ليست مشاهده اي بود که از دو بخش مشخصات فردي - اجتماعي و مقياس استاندارد علايم فلبيت تشکيل شده است.
يافته ها: اين مطالعه نشان داد که بروز فلبيت در گروه کلرهگزيدين 36.7%، اتانول 53.3% و 46.7% بوده که از لحاظ آماري تفاوت معني داري در سه گروه وجود نداشت (P<0.05).
نتيجه گيري: هر چند که تفاوت معني داري در استفاده از سه محلول ياد شده در پيشگيري از فلبيت ديده نشد ولي ميزان فلبيت و علايم فلبيت در گروه کلر هگزيدين در مقايسه با گروه الکل و بتادين کمتر بود. لذا به عنوان محلول انتخابي براي ضدعفوني محل جاگذاري کاتتر پيشنهاد مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1556
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی