برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

دوپينگ ژنتيکي و ملاحظات اخلاقي آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی ورزش، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

سرآغاز: با وجود تلاش هاي فراوان صورت گرفته از سوي مجامع بين المللي و کميته جهاني مبارزه با دوپينگ (WADA) در زمينه با دوپينگ، با پيشرفت تکنولوژي و دستيابي علوم مختلف به ويژه پزشکي به فناوري هاي نوين و کشف راه ها و روش هاي مختلف درماني، گفته شده است که رده جديدي از دوپينگ با نام «دوپينگ ژني» در جوامع ورزشي، شيوع پيدا کرده است که مباحث اخلاقي جديدي را براي ورزش، مسابقات ورزشي و مجامع ضد دوپينگ به وجود آورده است. با کامل شدن پروژه ژنوم انساني و کشف تعداد زيادي از ژنها، زمينه درمان بسياري از بيماري هاي بي درمان با استفاده از فناوري ژن درماني به وجود آمده است ولي در کنار پيشرفت هاي صورت گرفته، چالش هاي اخلاقي متعددي نيز پيدا شده است که از آن جمله مي توان توليد نوزادان تغيير يافته ژنتيکي، تغيير ژنتيکي ورزشکاران و دوپينگ ژني را نام برد که هر کدام از اين موارد جدال اخلاقي زيادي را در پي داشته اند.
روش کار: در اين مقاله مروري ما در ابتدا کليه مقالات و منابع مرتبط را در پايگاه اينترنتي Google و خزانه هاي اطلاعاتي Pubmed, Science Direct و Ovid با کلمات کليدي “Gene Doping” و “Ethical Consideration” و “Ethics and athletic Manipulation” جستجو کرديم. سپس کليه مقالات در دو دسته متون کامل و چکيده و بر اساس ميزان ارتباط و تازگي طبقه بندي شدند و مورد بررسي قرار گرفتند.
نتيجه گيري: دوپينگ ژني طبق تعريف کميته جهاني ضددوپينگ عبارتست از «استفاده غير درماني از سلولها، ژنها، اجزاي ژنتيکي، يا تعديل بيان ژني که از طريق آن ها ظرفيت ورزشکاران براي اجراي ورزشي افرايش يابد». امروزه مشخص شده است که ژن هاي متعددي با اجراي ورزشي، مرتبط هستند (حدود 90 ژن) که با توجه به گستره ورزش و علاقه روزافزون جهاني به آن، استفاده از اين ژن ها به منظور دوپينگ ژني دور از انتظار نيست. البته از فناوري ژني مي توان بهره هاي ارزشمندي نيز برد، مثلا براي درمان آسيب هاي ورزشي شديد که مي تواند باعث کناره گيري ورزشکار از صحنه ورزش شود. در مجموع ملاحظات و سوالات اخلاقي متعددي پيش روي مجامع ورزشي است که در اين مقاله سعي مي شود به آن ها پاسخ داده شود. برخي از اين سوالات اخلاقي عبارتند از:
آيا بايد دستکاري ژني در ورزشکاران مطلقا ممنوع شود؟
آيا بايد استفاده از آن در ورزشکاران فقط براي بهبود از جراحت يا بيماري هاي خاص، مجاز باشد؟
آيا با در نظر گرفتن کشف و تشخيص بسيار مشکل دوپينگ ژني، در آينده ماهيت و حقيقت ورزشي زير سوال مي رود؟
آيا بايد ورزشکاران تغيير يافته از نظر ژنتيکي را از شرکت در رقابت هاي ورزشي محروم کرد يا براي آنها مسابقاتي جداگانه ترتيب داد؟
البته اين ها سوالاتي هستند که تا به حال پاسخ روشني براي آنها ارايه نشده و چالش هاي پيش روي جهان ورزش مي باشد و کميته هاي اخلاقي مربوطه مي بايست در پي يافتن پاسخي براي آنها باشند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فلاحی، ع.، و پیری، ه.، و فرهود، د. (1386). دوپینگ ژنتیکی و ملاحظات اخلاقی آن. اخلاق در علوم و فناوری, 2(4-3), 45-56. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=87477Vancouver : کپی

فلاحی علی اصغر، پیری هاشم، فرهود داریوش. دوپینگ ژنتیکی و ملاحظات اخلاقی آن. اخلاق در علوم و فناوری. 1386 [cited 2021November29];2(4-3):45-56. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=87477IEEE : کپی

فلاحی، ع.، پیری، ه.، فرهود، د.، 1386. دوپینگ ژنتیکی و ملاحظات اخلاقی آن. اخلاق در علوم و فناوری, [online] 2(4-3), pp.45-56. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=87477. 

 
بازدید یکساله 442 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی