برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ماكروسكوپيك و ميكروسكوپيك اثرات اسيد اسكوربيك بر كليه خرگوش هاي نر قرار گرفته در معرض سرب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* سبزوار، دانشگاه علوم پزشکی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: پيشرفت تكنولوژي و شهرنشيني آلودگي هاي ناشي از سرب را در هوا، آب و خاك موجب شده و افزايش ورود سرب به بدن مي تواند اختلالات عصبي و كليوي را ايجاد نمايد. با توجه به اين كه اسيد اسكوربيك به عنوان يك آنتي اكسيدان عمل مي كند، آيا مي تواند اثرات سمي سرب را در كليه ها كاهش دهد؟ براي پاسخ به اين سوال، مطالعه اي با هدف بررسي ماكروسكوپيك و ميكروسكوپيك اثرات اسيد اسكوربيك بر كليه خرگوش هاي نر قرار گرفته در معرض سرب انجام گرفت.
مواد و روش ها: اين پژوهش يك مطالعه تجربي است كه بر روي چهل سر خرگوش نر سفيد در دانشكده پزشكي اصفهان انجام گرفت. خرگوش ها پس از آشنايي با محيط جديد به صورت تصادفي به چهار گروه ده تايي تقسيم شدند (گروه شاهد، گروه دريافت كننده اسيد اسكوربيك، گروه دريافت كننده سرب و گروهي كه سرب را با اسيد اسكوربيك دريافت مي كردند) خرگوش ها پس از دريافت 40 روز رژيم غذايي مورد نظر توسط پنتو باربيتال بيهوش شدند و كليه هاي آن ها از حفره شكم خارج شد و متعاقب اندازه گيري وزن و ابعاد كليه ها عمل پاساژ بافتي انجام و مقاطع 5 ميكروني به صورت سريال تهيه و با هماتوكسيلين و ائوزين رنگ آميزي شدند و اسلايدها با ميكروسكوپ نوري مطالعه شدند. داده ها با آناليز واريانس و تي تست تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: ميانگين وزن و ابعاد كليه در 4 گروه تفاوت معني داري نداشت. ضايعات لوله ي در هم پيچيده نزديك PCT (Proximal convoluted tubule) در خرگوش هاي دريافت كننده آب آشاميدني سرب دار مشاهده شد ولي در سه گروه ديگر، مشاهده نشد.
نتيجه گيري: اسيد اسكوربيك توانست اثرات سمي سرب را بر روي بافت كليوي كاهش دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 114
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی