برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مرگ به دنبال خونريزي از فيستول تراشه به شريان هاي مجاور متعاقب تراكئوستومي: گزارش سه مورد و مروري بر مقالات (گزارش مورد)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، خیابان سناباد، چهارراه پل خاکی، کدپستی 15916- 91386، اداره کل پزشکی قانونی استان خراسان رضوی
 
چکیده: 

مقدمه: فيستول تراشه به شريان بي نام ((TIF يك عارضه نادر و در عين حال كشنده تراكئوستومي است كه حدودا در يك مورد از هر 150 مورد تراكئوستومي بروز مي كند و بدون مداخله جراحي فوري، معمولا منجر به مرگ مي شود. در چنين مواردي غالبا ارجاع جسد به پزشكي قانوني جهت تعيين علت فوت و نيز قصور احتمالي كادر درماني صورت مي گيرد. لذا آشنايي كامل كارشناسان پزشكي قانوني با اين عارضه ضروري است.
معرفي موارد: در اين مقاله به معرفي سه مورد مرگ بر اثر خونريزي از محل تراكئوستومي كه دو مورد جهت اتوپسي و تعيين علت فوت و مورد ديگر به منظور بررسي قصور كادر درماني به پزشكي قانوني مشهد ارجاع شده بودند پرداخته سپس مروري بر مقالات مربوطه صورت مي گيرد.
نتيجه گيري: نكروز فشاري ناشي از فشار زياد كاف تراكئوستومي، تروماي مخاطي ناشي از موقعيت نامناسب انتهاي لوله، تعبيه سوراخ تراكئوستومي پايين تر از محل استاندارد، راديوتراپي، انتوباسيون طولاني مدت، حركات زياد گردن بيمار، و آنومالي هاي شريان بي نام از جمله عوامل موثر در بروز TIF هستند. خونريزي شديد در فاصله سه روز تا شش هفته پس از تراكئوستومي را بايد ناشي ازTIF  تلقي كرد مگر خلاف آن ثابت شود. در اين حال بايد ضمن كنترل فشاري شريان خونريزي دهنده از طريق پرباد كردن كاف تراكئوستومي و يا فشردن شريان به پشت استرنوم بوسيله انگشت از طريق سوراخ تراكئوستومي، بيمار سريعا به اتاق عمل منتقل شده تحت استرنوتومي مياني قرار گيرد. اساس درمان دبريدمان شريان بي نام و بستن آن است. تشخيص پس از مرگ TIF در اتوپسي ممكن است دشوار باشد مگر آنكه پاتولوژيست به فكر تشخيص آن بوده، به طور اختصاصي محل فيستول را جستجو كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 179
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی