برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1387 , دوره  26 , شماره  91 ; از صفحه 317 تا صفحه 324 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نتايج مشاوره هاي قلبي انجام شده قبل از جراحي هاي غير قلبي انتخابي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پزشکی اجتماعی، مجتمع آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سمنان، سمنان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مشاوره پزشكي يعني درخواست كردن از پزشكي ديگر تا نظر خود را در مورد تشخيص بيماري يا چگونگي درمان بيمار بيان نمايد. مشاوره پزشكي امروزه يكي از اركان مهم طب است، از اين رو درخواست مشاوره و پاسخ گويي به آن بايد بر اساس اصول علمي باشد. در اين تحقيق، ضرورت داشتن يا نداشتن مشاوره هاي قلبي انجام شده قبل از جراحي هاي غير قلبي انتخابي و چگونگي پاسخ دهي به آن ها مورد بررسي قرار گرفت.
روش ها: در اين مطالعه مقطعي، پرونده 300 نفر از بيماران بستري شده در بيمارستان امير المومنين (ع) شهر سمنان كه در سال 1384 تحت عمل جراحي غير قلبي انتخابي قرار گرفته بودند و مشاوره قلبي براي آنها درخواست شده بود، مورد بررسي قرار گرفتند. اطلاعات موجود در پرونده بيماران از جمله اطلاعات برگه هاي مشاوره و برگه شرح حال، بر اساس معيارهاي انجمن قلب امريكا بررسي شده، در چك ليستي ثبت گرديد و مورد پردازش آماري قرار گرفت.
يافته ها: از 300 مورد مشاوره درخواست شده، 7/15 درصد موارد (با فاصله اطمينان 95 درصد: 8/19-6/11%) مشاوره هاي ضروري بودند. 66 درصد مشاوره هاي ضروري به طور كامل پاسخ داده شده بودند. هيچ يك از مشاوره هاي انجام شده در بيمارستان ضروري نبود، در حالي كه 6/17 درصد مشاوره هاي انجام شده در مطب ها ضروري بودند. ضروري بودن مشاوره درخواست شده با مكان انجام مشاوره (P=0.009) و با سن بيمار (P=0.003) ارتباط معني داري داشت، اما بين جنس و ضروري بودن مشاوره درخواست شده ارتباط معني داري ديده نشد ((P=0.378.
نتيجه گيري: با توجه به اين كه تنها 7/15 درصد از مشاوره هاي درخواست شده ضروري بوده اند، به منظور بهينه سازي روند درخواست مشاوره و پاسخ گويي به آن، اقدامات لازم جهت آموزش اصول علمي مشاوره پزشكي الزامي به نظر مي رسد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 349
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی