برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  13 , شماره  40 ; از صفحه 70 تا صفحه 78 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني نگرش هاي غير طبيعي نسبت به خوردن و عوامل همبسته با آن در دانش آموزان دبيرستاني شهرساري در سال تحصيلي 82-1381

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: يكي از اختلافات نسبتا شايع روانپزشكي كه عمدتا در انتهاي نوجواني و ابتداي جواني در افرا مشاهده مي گردد، اختلال خوردن است كه ميزان شيوع آنها در حدود 4 درصد گزارش شده است. اين اختلالات، عوارض متعدد و مهمي از جمله سوء تغذيه و اختلالات رشد را به دنبال دارند. مشخص شده كه نگرش هاي غيرطبيعي نسبت به خوردن، زمينه ساز ابتلا به اين اختلالات است و بررسي هاي همه گيري شناختي متعدد، بيانگر تفاوت بسيار در شيوع اين نگرش هاي غيرطبيعي و عوامل تاثيرگذار بر آنجا كه تعيين فراواني اين نگرشهاي غيرطبيعي و عوامل موثر بر آنها نقش بسيار مهمي در اجراي برنامه هاي پيشگيري به عهده دارد، انجام اين بررسي ضروري به نظر رسيد.
مواد و روشها: در اين بررسي 1200 نفر از دانش آموزان دبيرستاني شهر ساري از نظر وجود نگرش غيرطبيعي نسبت به خوردن، افسردگي اضطراب نيز گروهي از متغيرهاي زمين هاي شامل سن، جنس، تحصيلات پدر و مادر، شغل پدر و مادر، نوع محل سكونت، تعداد افراد خانواده و شاخص توده بدني Body Mass Index (BMI) به صورت تصادفي طبقهبندي شده، انتخاب گشتند و با استفاده از آزمون هاي نگرش به خوردن Eating Attiude Test (EAT-26)، اضطراب اسپيلبرگر و افسردگي بك، مورد بررسي قرار گرفتند.
يافته ها: نگرش هاي غيرطبيعي نسبت به خوردن در 10.5 درصد افراد مورد بررسي، مشاهده گرديد. در مدل Logistic Regression متغيرهاي افسردگي و وضعيت BMI ارتباط معني داري با نگرش غيرطبيعي نسبت به خوردن، نشان دادند. افسردگي شديد و متوسط در افراد با نگرش غيرطبيعي نسبت به خوردن، بيشتر از افراد با نگرش طبيعي بود (42.4 درصد در مقايسه با 27.4 درصد) و همچنين در افراد چاق در مقايسه با افراد نرمال، نگرش غيرطبيعي نسبت به خوردن بيشتر بود (31.8 درصد و 16.7 درصد در مقايسه با 11.1 درصد).
استنتاج: فراواني نگرش هاي غيرطبيعي نسبت به خوردن، كم
و بيش مشابه آمار جوامع ديگر ‌است. افراد داراي اين نگرش ها، احتمالا مبتلا به اختلالات روان شناختي مانند افسردگي مي باشد كه در صورت عدم توجه به آن، عوارض بسياري را به دنبال خواهد داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ضرغامی، م.، و چیمه، ن. (1382). بررسی فراوانی نگرش های غیر طبیعی نسبت به خوردن و عوامل همبسته با آن در دانش آموزان دبیرستانی شهرساری در سال تحصیلی 82-1381. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), 13(40), 70-78. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=863Vancouver : کپی

ضرغامی مهران، چیمه نرگس. بررسی فراوانی نگرش های غیر طبیعی نسبت به خوردن و عوامل همبسته با آن در دانش آموزان دبیرستانی شهرساری در سال تحصیلی 82-1381. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه). 1382 [cited 2021May12];13(40):70-78. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=863IEEE : کپی

ضرغامی، م.، چیمه، ن.، 1382. بررسی فراوانی نگرش های غیر طبیعی نسبت به خوردن و عوامل همبسته با آن در دانش آموزان دبیرستانی شهرساری در سال تحصیلی 82-1381. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), [online] 13(40), pp.70-78. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=863. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 131 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی