برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1387 , دوره  19 , شماره  4 ; از صفحه 17 تا صفحه 27 .
 
عنوان مقاله: 

نقش اعداد تصادفي در شبيه سازي و بررسي تحليلي الگوريتم هاي توليد اعداد تصادفي و ارايه روش تلفيقي جديد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده مهندسی صنایع، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
 
چکیده: 

در بسياري از سيستمها براي تجزيه و تحليل مسايل مختلف آن و يا اصولا جهت طراحي، استقرار و توسعه سيستمها، تکنيک هايي لازم است که بتوانند حالتها و شرايط خاص و حالات تصادفي سيستم را نيز مورد بررسي و مطالعه قرار دهند. از جمله اين تکنيکها و روشها در حوزه مهندسي، سيستمها و مديريت، شبيه سازي بعنوان يکي از کارآمدترين تکنيکهاي شناخته شده است.
از جمله توانمنديها و قابليتهاي شبيه سازي اين است که سيستم مورد مطالعه را تحت شرايط خاص و بحراني و احتمالي که سيستم با آن مواجه خواهد بود، بررسي و تجزيه و تحليل مي نمايد. اين قابليت منحصر بفرد شبيه سازي وابستگي شديدي به اعداد تصادفي دارد. بعبارت ديگر پايه اصلي توانمندي شبيه سازي بر اعداد تصادفي استوار است.
بنا به عقيده برخي از دانشمندان علم شبيه سازي، اعداد تصادفي در حکم پيچ و مهره هاي شبيه سازي مطرح هستند. از سوي ديگر هر چه توليد اعداد تصادفي با معيارهاي تصادفي بودن سازگارتر باشند، بالطبع تاثير بسزايي در جهت اثربخشي مدلسازي و تجزيه و تحليل نتايج شبيه سازي خواهد داشت. در اين مقاله ابتدا دنباله هاي مختلف اعداد تصادفي و يا بعبارت صحيح تر اعداد شبه تصادفي، مورد مطالعه و تجزيه و تحليل قرار مي گيرند. سپس چند روش از روشهاي معمول و ساده توليد اعداد تصادفي مورد بررسي قرار مي گيرد. نتايج حاصل شده بخوبي نشان مي دهد اگر چه اين روشها ساده هستند اما توليد اعداد تصادفي توسط آنها دچار مشکل و به اصطلاح از هم پاشيدگي مي شوند. پس از آن تلاش شده است با استفاده از نتايج تحليلهاي بدست آمده روش تلفيقي بر مبناي ترکيبي از روشهاي موجود براي توليد اعداد تصادفي ارايه گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آقایی، ع.، و زاهدی شولمی، م. (1387). نقش اعداد تصادفی در شبیه سازی و بررسی تحلیلی الگوریتم های تولید اعداد تصادفی و ارایه روش تلفیقی جدید. نشریه بین المللی مهندسی صنایع و مدیریت تولید (فارسی)(نشریه بین المللی علوم مهندسی), 19(4), 17-27. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=86256Vancouver : کپی

آقایی عبداله، زاهدی شولمی مهدی. نقش اعداد تصادفی در شبیه سازی و بررسی تحلیلی الگوریتم های تولید اعداد تصادفی و ارایه روش تلفیقی جدید. نشریه بین المللی مهندسی صنایع و مدیریت تولید (فارسی)(نشریه بین المللی علوم مهندسی). 1387 [cited 2021October22];19(4):17-27. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=86256IEEE : کپی

آقایی، ع.، زاهدی شولمی، م.، 1387. نقش اعداد تصادفی در شبیه سازی و بررسی تحلیلی الگوریتم های تولید اعداد تصادفی و ارایه روش تلفیقی جدید. نشریه بین المللی مهندسی صنایع و مدیریت تولید (فارسی)(نشریه بین المللی علوم مهندسی), [online] 19(4), pp.17-27. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=86256. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 712 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی