برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي مسموميت هاي منجر به فوت در كودكان مراجعه كننده به بيمارستان لقمان حكيم طي سال هاي 1375 الي 1384

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر جنوبی، خیابان کمالی، بیمارستان لقمان حکیم، بخش کودکان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: مسموميت ها در كودكان يكي از اورژانس هاي مهم و خطرناك بوده و حتي مي تواند منجر به فوت گردد. به منظور تعيين علل منجر به فوت ناشي از مسموميت ها در كودكان اين تحقيق در مراجعين به بيمارستان لقمان حكيم طي سال هاي 1375 الي 1384 انجام گرفت.
مواد و روش ها: تحقيق با طراحي مطالعه داده هاي موجود صورت گرفت. پرونده كليه كودكان زير 12 سال كه طي سال هاي فوق به علت مسموميت به بيمارستان لقمان حكيم مراجعه نموده بودند، بررسي و موارد منجر به فوت تعيين گرديد. خصوصيات فردي و اپيدميولوژيك آن ها به عنوان عوامل مرتبط استخراج و در يك فرم اطلاعاتي ثبت گرديد. سپس داده ها از طريق آمار توصيفي ارايه گرديد.
يافته ها: طي مدت مورد بررسي 11150 كودك مسموم به اين مركز مراجعه و بستري شده بودند كه تعداد 37 مورد (33/0%) منجر به فوت گرديد. 12 كودك (4/32%) قبل از رسيدن به بيمارستان فوت كرده بودند. نسبت پسر به دختر 2/1 و ميانگين سني
بيماران 5/3 ± 3/4 سال بود و پيك سني بيماران 4-1 سال (1/59%) بود. كليه مسموميت ها اتفاقي بوده و 8/37% در فصل تابستان و شايع ترين راه مسموميت (81%) ‌خوراكي بود. از نظر فاصله مكاني 2/70% بيماران از اطراف تهران يا شهرستان ها ارجاع شده بودند كه 35% با فاصله زماني بيش تر از 6 ساعت بعد از مسموميت به اين مركز رسيده بودند. مسموميت هاي منجر به فوت عبارت بودند از: هيدروكربن ها 27% و سپس مسموميت CO، قارچ هاي سمي و تركيبات اوپيوم هر كدام 8/10%، سموم ارگانوفسفره و بوتوليسم (با احتمال همراهي مسموميت با قرص برنج) هركدام 8% و بخار جيوه 4/5%، بلع اسيد و عقرب گزيدگي هر يك 7/2% و 5/13% نيز ناشي از داروها بودند.
نتيجه گيري: مسموميت ها در كودكان مخصوصا مواد خطرناكي چون تركيبات هيدروكربني، ترياك، سموم ارگانوفسفره نياز به درمان سريع، صحيح و به موقع دارد. به علاوه مي بايست به فكر اقداماتي جهت پيشگيري باشيم
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 245
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی