برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1387 , دوره  61 , شماره  3 ; از صفحه 615 تا صفحه 624 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي و تعيين آستانه رطوبتي خاک براي ورود ماشين هاي بهره برداري به مسيرهاي کار با بهره گيري از نرم افزار FOR- PRO (بررسي موردي: جنگل خيرود کنار)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه تهران، ایران
 
چکیده: 

در فعاليت هاي بهره برداري جنگل به طور معمول پس از بهره گيري از ماشين هاي چوبکشي، آثار تخريب روي خاک جنگل ديده مي شود که شامل کوبيدگي خاک و ايجاد رد چرخ و رد گرده بينه مي باشد. يکي از عامل هايي که در تخريب خاک موثر است رطوبت وزني خاک است. هر چه اين رطوبت بيشتر باشد، تخريب خاک بيشتر مي شود. در صورتي که رطوبت وزني خاک در حد مناسبي باشد، تخريب و به هم خوردگي به کمترين ميزان مي رسد. لذا براي کاهش تخريب خاک لازم است آستانه رطوبتي براي خاک تعيين شود. براي اين منظور با بهره گيري از نرم افزار For- Pro و با وارد کردن داده هاي خاک و ماشين، آستانه رطوبتي خاک تعيين شد. در اين بررسي سعي شده است ميزان تخريب در خاک با رطوبت پايين تر و خاک با رطوبت بالاتر از حد آستانه تعيين و با هم مقايسه شود. در اين بررسي همچنين مشخص شد ميزان بهم خوردگي در خاک خشک پس از هر بار رفت و برگشت ماشين چوبکشي 0.72 سانتيمتر در هر نقطه و در خاک با رطوبت زياد 1.37 سانتيمتر در هر نقطه از مسير مي باشد. همچنين مشخص شد که اثر ماشين چوبکشي بر روي خاک خشک به صورت کوبيدگي خاک ظاهر شده و در خاک با رطوبت زياد به صورت به هم خوردگي شديد افق هاي خاک ظاهر مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بیک وردی، م.، و سبحانی، ه.، و مجنونیان، ب. (1387). بررسی و تعیین آستانه رطوبتی خاک برای ورود ماشین های بهره برداری به مسیرهای کار با بهره گیری از نرم افزار FOR- PRO (بررسی موردی: جنگل خیرود کنار). منابع طبیعی ایران, 61(3), 615-624. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=85603Vancouver : کپی

بیک وردی محسن، سبحانی هوشنگ، مجنونیان باریس. بررسی و تعیین آستانه رطوبتی خاک برای ورود ماشین های بهره برداری به مسیرهای کار با بهره گیری از نرم افزار FOR- PRO (بررسی موردی: جنگل خیرود کنار). منابع طبیعی ایران. 1387 [cited 2021May17];61(3):615-624. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=85603IEEE : کپی

بیک وردی، م.، سبحانی، ه.، مجنونیان، ب.، 1387. بررسی و تعیین آستانه رطوبتی خاک برای ورود ماشین های بهره برداری به مسیرهای کار با بهره گیری از نرم افزار FOR- PRO (بررسی موردی: جنگل خیرود کنار). منابع طبیعی ایران, [online] 61(3), pp.615-624. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=85603. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 71 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی