برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اصول شناخت و روش تحقيق (با نگاهي به مطالعات تاريخي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

انسان دانش خود را از هستي به دو طريق كسب مي‌كند: استنتاج منطقي و تجربه عملي، و تحقيق تلاشي آگاهانه و سيستماتيك براي دستيابي به حقيقت هستي است. حقيقت هيچگاه نمي‌تواند به طور كامل بيان شود و ما همواره به تقريبي از آن دسترسي داريم.
پارادايم ها واسطه بين انسان و حقايق هستي هستند. انسان به واسطه پارادايم هاست كه جهان را مي بيند و آن را براي خود تعريف مي‌كند. پاردايم ها مبناي برداشت ها و اقدام هاي انسان هستند.
در يك فعاليت تحقيقاتي بايد قبل از هر چيز، پارادايم مناسب موضوع تحقيق مشخص و بدينوسيله بين مباني فلسفي و متدولوژي تحقيق، سازگاري ايجاد شود. در غير اين صورت (چنانچه موضوع تحقيق در بستر يك رويكرد فلسفي تعريف و كار تحقيق با ابزار رويكردهاي ديگر انجام شود)، تحقيق دچار ناسازگاري خواهد شد.
در اين مقاله اصول فلسفي و روش هاي تحقيق مورد بررسي قرار گرفته است و طي آن پارادايم هاي مختلف تحقيق از ديد معرفت شناسي، هستي شناسي و همچنين روش شناسي ارائه و با يكديگر مقايسه مي شوند. منظور اصلي مقاله اين است كه محقق را متوجه مباني و اصول فلسفي تحقيق ساخته و شناخت عميق تري از رويكردهاي تحقيق و چگونگي گزينش آنها را فراهم سازد. بدون اين شناخت، كار تحقيق ممكن است به يك فرآيند سطحي و شكلي از به كارگيري ابزار تحقيق تنزل يابد.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

علی احمدی، ع.، و غفاریان، و. (1382). اصول شناخت و روش تحقیق (با نگاهی به مطالعات تاریخی) . علوم انسانی الزهرا, 13(46-47), 241-266. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8537Vancouver : کپی

علی احمدی علیرضا، غفاریان وفا. اصول شناخت و روش تحقیق (با نگاهی به مطالعات تاریخی) . علوم انسانی الزهرا. 1382 [cited 2021October22];13(46-47):241-266. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8537IEEE : کپی

علی احمدی، ع.، غفاریان، و.، 1382. اصول شناخت و روش تحقیق (با نگاهی به مطالعات تاریخی) . علوم انسانی الزهرا, [online] 13(46-47), pp.241-266. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8537. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 3007 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی