برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير تمرين استقامتي شديد بر بيان ژن گرلين (آسيل دار) عضله و تغيير سطح سرمي آن در موش هاي صحرايي نر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بابلسر، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی مازندران، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزش
 
چکیده: 

مقدمه: گرلين يك پپتيد ترشح شده از معده است و نقش مهمي در تعادل انرژي، چاقي و رفتار دريافت غذا ايفا مي كند. اين پپتيد باعث افزايش اشتها دريافت غذا، و اكتساب وزن مي شود. هدف از اجراي اين پژوهش بررسي اثر يك دوره تمرين استقامتي با شدت بالا بر بيان ژن گرلين در عضله دوقلو و سرم موش هاي صحرايي نر.
مواد و روش ها: به اين منظور، 20 سر موش نر صحرايي نژاد ويستار با شرايط وزني و سني مشابه انتخاب و به طور تصادفي در 2 گروه مورد و شاهد تقسيم شدند. گروه مورد با شدت 34 متر در دقيقه (معادل
Vo2 max %85)، هر جلسه به مدت 60 دقيقه، 5 روز در هفته و در مجموع به مدت 12 هفته به تمرين روي نوار گردان پرداختند. 24 ساعت پس از آخرين جلسه تمرين و پس از يك شب كامل ناشتايي، موش ها بيهوش شدند و نمونه گيري خوني و بافت برداري انجام شد. براي اندازه گيري بيان ژن گرلين از روش RT-PCR و براي اندازه گيري گرلين پلاسما از روش الايزا (ELISA) استفاده شد.
يافته ها: اين پژوهش نشان داد كه تمرين طولاني مدت با شدت بالا موجب افزايش بيان ژن گرلين در عضله دوقلو و افزايش سطح سرمي گرلين شد كه اين افزايش نسبت به گروه شاهد معني دار بود. هم چنين گليكوژن عضله دوقلو و كبد در گروه مورد نسبت به گروه شاهد كاهش يافت.
نتيجه گيري: نتيجه اين پژوهش از نقش گرلين در تعادل و هموستاز انرژي سلول حكايت دارد، به طوري كه تمرين باعث كاهش سطح ذخاير انرژي سلول عضله و كبد مي شود در پاسخ به كمبود انرژي، ترشح گرلين افزايش مي يابد تا رفتار دريافت غذا را تحريك، منابع از دست رفته انرژي را تامين و تعادل انرژي را دوباره برقرار كند. اين امر به نوبه خود باعث يك پراشتهايي موضعي در عضله مي شود كه به موجب آن، بيان ژن مذكور افزايش مي يابد تا با اثر بر مراكز اصلي تنظيم تعادل انرژي به بازيافت و تامين انرژي كمك نمايد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 150
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی